Acum este Joi Sep 20, 2018 1:48 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Filtru pentru boxe 
Autor Mesaj

Mesaj Filtru pentru boxe
In Funkamateur No 10/75 am gasit aceasta schema simpla si cu formule de calcul.

Fişiere ataşate:
Filtru.jpg
Filtru.jpg [ 48.34 KiB | Vizualizat de 11414 ori ]
Filtru boxe.rar [124.86 KiB]
Descărcat de 352 ori
Vin Ian 14, 2011 1:08 am

Mesaj Re: Filtru pentru boxe
Pana la urma este o schema simpla dar eficace de crossover ( filtru ) pasiv pentru difuzoare de joase si inalte di interiorul incintelor acustice pe 2 cai ( a boxelor denumite traditional ) vi-o recomand si eu cu caldura !

Vin Ian 14, 2011 5:31 pm

Da, este un filtru de ordin II, este cea mai accesibilă configuraţie şi dpdv constructiv şi dpdv al permisivităţii, în sensul că, faţă de un filtru simplu de ordin I (o inductanţă/woofer, o capacitate/tweeter), are performanţe superioare - panta la frecvenţa de tăiere fiind de -12dB/octavă, ceea ce înseamnă o scădere de 16 ori a puterii semnalului reprodus odată cu dublarea/ înjumătăţirea frevenţei, comparativ cu doar 4 ori în cazul filtrului de ordin I. Apoi se mai pune problema că la frecvenţa de tăiere apar decalări de fază de 180 de grade - ceea ce se rezolva foarte simplu prin inversarea polarităţii tweeterului; la filtrele de ordin I, defazarea e de 90 de grade - ceea ce alterează cumva imaginea stereofonică... Filtrele de ordin superior, mai ales cel de ordin III, implică multă atenţie şi corecţii în ceea ce priveşte SPL-ul celor 2 sau 3 difuzoare şi mai ales în ceea ce priveşte ZDP-ul (zero-delay-plan), care reprezinta poziţionarea pe verticală, dar mai ales pe orizontală a traductoarelor, de aceea poate nici firme de mare prestigiu, nu le abordează.
Pentru filtrele de ordin II există o mulţime de formule, dar totuşi cea mai uzitată rămâne „Filtrul Butterworth”.
Orice grilă de formulă adoptaţi, partea cea mai dificilă e dată de construcţia bobinelor. Dacă pt condensatoare se ştie că trebuie alese din acelea cu tensiuni mari (în general peste suta de volţi) şi mai ales... NEPOLARIZATE, bobinele trebuiesc confecţionate. Există pe net grile de calcul (http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/Inductor/), dar pt uşurinţă şi pt „standardizare” am realizat în Excel un tabel (propus într-un Tehnium din 1987 de A. Mateescu) cu nr. de spire fcţ. de inductanţă.
Atenţie: inductanţa este dată în microhenri!

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Tabel nr. spire.
Dorn cilindric: h=20mm, D=30mm

Nr.Spire.JPG
Nr.Spire.JPG [ 239.5 KiB | Vizualizat de 11394 ori ]
Dum Feb 06, 2011 6:31 pm

Avand acum in vedere ca as vrea sa pun si pentru medii CE SI CUM SE SCHIMBA ? !

Sâm Feb 18, 2012 9:55 pm

Bine ai revenit Audio. Un link catre un calculator online unde poti sa-ti calculez filtrul ce-ti place.

http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/APCXOver/

Dum Feb 19, 2012 10:26 am

scormonel scrie:
Bine ai revenit Audio. Un link catre un calculator online unde poti sa-ti calculez filtrul ce-ti place.

http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/APCXOver/

BINE V-AM REGASIT SI VA MULTUMESC PENTRU FAPTUL CA AM FOST PRIMIT INAPOI.
Linkul e foarte bun,faptul ca introduci datele si iti da cea ce ai nevoie,chiar sunt bune calculatoarele online :-)

Dum Feb 19, 2012 2:13 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]