Acum este Mie Dec 19, 2018 4:30 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Am primit recent o pereche de incinte JAZZ romanesti 
Autor Mesaj

Mesaj Am primit recent o pereche de incinte JAZZ romanesti
Recent am primit de la un unchi al meu o preche de boxe jazz realizate de electronica industriala Bucuresti au vreo 40 W la 4 Ohmi , inauntru au un filtru ( crossover ) pe 3 cai si binenteles 3 difuzoare , sant de tipul INCINTE ACUSTICE INCHISE inauntru au ceva fonoabsorbant ( melamina cred ) sant in perfecta stare de functionare . Poza e mai jos dar nu e a mea ci una gasita pe net cu unele identice cu ale mele ( culoare , forma fara masca , etc. ) Rog pe cei care au avut de-a face cu ele sa isi dea cu parerea asupra lor , impresii , etc. !

Mie Apr 27, 2011 10:35 am

Mesaj Re: Am primit recent o pereche de incinte JAZZ romanesti
Boxele sunt excelente, sa le stapanesti sanatos. Pe timpul comunistilor a aparut in revista Magazin un articol cu boxele romanesti si proiectantul de la Electronica Industriala spunea cu mandrie ca boxele au fost trimise la un prestigios laborator englezesc pentru testare si au obtinut 8 puncte din 10, fata de firme prestigioase precum Philips si Grundig ce au obtinut nota 7 la aceiasi categorie de boxe. Sa ai grija de ele, eu am ars din greseala un difuzor de basi la una (am facut probe la un final de 600 W) si nu am mai gasit. Orice difuzor de basi am pus, suna mai prost decat cealalta cu difuzorul original. Dar nici unul nu are frecventa de rezonanta de 32 Hz, cum are originalul. Toate incercate au peste 45 Hz. Si culmea, pe timpul comunistilor credeam ca ce se face in Romania sunt niste porcarii si cele din afara sunt mult mai bune si ca ce se scrie este propaganda.

Mie Apr 27, 2011 1:29 pm

Va multumesc , inseamna ca am dat peste o " mina de aur " cu ele , ma bucur sa aflu ca si romanii au mai facut cate ceva bun !

Mie Apr 27, 2011 4:55 pm

are dreptate scormonel , am avut si eu una,suna f bine , difuzorul de bass cu membrana de cauciuc, magneti zdraveni,cit si inalta parca avea 80 w , magnetul era ca cel de medii, de filtru nu mai zic , facut bine cu bobine adevarate fara economie de sirma , incinta bine incleiata, lucrata bine . nota 10 din partea mea atit estetic dar si functional

Mar Mai 03, 2011 8:02 pm

SEBASTYAN scrie:
are dreptate scormonel , am avut si eu una,suna f bine , difuzorul de bass cu membrana de cauciuc, magneti zdraveni,cit si inalta parca avea 80 w , magnetul era ca cel de medii, de filtru nu mai zic , facut bine cu bobine adevarate fara economie de sirma , incinta bine incleiata, lucrata bine . nota 10 din partea mea atit estetic dar si functional

Da , am o pereche si chiar am ramas uimit de aceasta constructie din perioada lui ceasca , sa vezi sa sa nu crezi ca si noi am facut lucruri bune si nu doar aceste "boxe" !

Vin Mai 06, 2011 9:51 am

As dori sa stiu daca poseda cineva sau stie unde sa gases schema filtrului pasiv ( crossover ) din acestea , si eventual daca aveti ceva date despre difuzoare si incinte,dar in special sant interesat de filtru !
Multumesc !

Dum Feb 19, 2012 4:33 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]