Acum este Mar Oct 16, 2018 8:10 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
1000 W mos-fet 
Autor Mesaj

Mesaj Re: 1000 W mos-fet
schema e atasata in arhiva in 2 locuri in mesajele mele anterioare ,masuratorile le-am facut cu respectivul osciloscop care imi arata si valoarea rms a tensiuni ,trebuie sa mentionez ca semnalul care l-am masurat l-am divizat de 10 ori .
nu am avut sarcina la iesire
am sa postez si oscilogramele cu sarcina la iesire
lui scormonel i-am dat in privat raspunsurile la intrebari ,nu prea fac reclama pe forum la nimic decat daca sunt platit ...
v-a multumesc

Mar Mai 15, 2012 12:47 am
Site Admin

Fara o sarcina la iesire, masuratoarea nu este foarte relevanta.
Pune un difuzor sau o rezistenta (de putere) cu valori intre 4 ... 16 Ohm si vizualizeaza apoi forma de unda si spune ce valori Vvv (varf-varf) ai citit la iesire si care au fost cele de la intrare (tensiune,frecventa).
Repeta masuratoarea cu cat mai multe valori de frecventa (tensiune constanta) la intrare, sa poti ridica caracteristica.
Daca nu ai un aparat ce masoara rapordul semnal/zgomot si distorsiunile, vizualizeaza cat mai marita forma de unda la iesire si pune imaginea pe forum. Redu intensitatea luminoasa cat mai mult posibil pentru a iesi, la fotografiere, cat mai subtire forma de unda.
Spune si ce consum (A) ai avut pe ambele ramuri, la mers in gol si putere maxima.

Mie Mai 16, 2012 2:45 am

scormonel scrie:
Felicitari pentru realizare. Aici sunt oameni seriosi,
stai linistit nimeni nu exagereaza nimic.
O asemenea lucrare necesita multa munca
si mult timp petrecut in atelier.
Spunemi-mi si mie te rog de unde ai luat radiatoarele si cat au costat ?.

Dum Noi 22, 2015 8:03 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2