Acum este Mie Dec 19, 2018 4:16 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Amplificator simplu de 50W 
Autor Mesaj

Mesaj Re: Amplificator simplu de 50W
Vad ca esti online pe forum... e asa greu sa raspunzi daca a functionat sau NU acum citeva luni cind l-ai realizat?

Vin Ian 03, 2014 3:53 pm

Functioneaza foarte bine. Cand voi avea timp voi posta totul privitor la performante si constructie. Diodele pentru polarizarea tranzistorilor finali le-am montat pe spatele cablajului direct pe terminalele tranzistorilor finali. Daca privesti fotografiile cu atentie, vei vedea urme de lipituri pe alimentare, deci l-am alimentat si probat inainte sa-l postez. In prima zi am pus schema rezultata din simulare dar cand l-am realizat practic, autooscila. Am corectat schema experimental cu generatorul de semnal si osciloscopul si a doua zi am modificat primul post cu schema realizata practic ce functioneaza. Intrarea are impedanta mica dar in practica nu este un impediment major deoarece un amplificator de putere este atacat de un corector de ton ce are impedanta mica de iesire fiind realizat de regula cu un amplificator operational. Am mers intotdeauna pe idea ca un montaj electronic de divertisment nu trebuie sa coste mult, asa ca l-am realizat cu cablajele pe straifuri ramase pe masa de la niste proiecte mai mari. In acest fel intreg amplificatorul costa foarte putin.

Vin Ian 03, 2014 3:55 pm

Deci:
-unde este rezistenta de 1K? In colectorul lui Q1 sau Q2?
-amplificarea are valoarea de 1+27k/2k2; unde este amplasata rezistenta de 2k2? Unde se inchide bucla de reactie negativa? Asa cum arata cablajul amplificatorul NU are reactie negativa!!!
-cine polarizeaza baza lui Q1?
-stii cumva ce tensiune de prepolarizare este necesara pentru a avea un mic curent de mers in gol prin finalii darlington?
-stii ce inseamna distorsiuni de neracordare?
Astea sint doar citeva intrebari... incearca sa raspunzi.

Vin Ian 03, 2014 4:04 pm

In primul rind, uite cum arata schema cu modificari minime pentru a fi FUNCTIONALA.

Fişiere ataşate:
5.GIF
5.GIF [ 6.66 KiB | Vizualizat de 6658 ori ]
Vin Ian 03, 2014 4:16 pm

R1 este in colectorul lui U1 si este bine pusa. Rezistenta de 2k2 este rezistenta in serie cu condensatorii pentru blocarea componentei continue si face parte din divizorul de tensiune din reactia negativa. Reactia negativa exista prin rezistenta de 27k. Socoteste fazele in fiecare punct. Stiind ca fiecare tranzistor defazeaza iesirea din colector cu 180 grade fata de intrarea din baza si vei constata ca reactia ce se aplica este negativa. Baza lui u1 fiind conectata la masa, se polarizeaza de acolo. La tranzistori nu este corect sa vorbim de tensiune de polarizare, deoarece datorita doparii semiconductorilor cu impuritati la nivele putin diferite, process inerent intr-un flux tehnologic, nu gasim doi tranzistori perfect identici. Cu suficienta exactitate se poate vorbi de curentul de baza. Tranzistorii darlington in interior sunt formati din 2 tranzistori, fiecare cu cate o rezistenta emitor-baza. In amplificatorul meu datorita celor doua diode de prepolarizare ale tranzistorilor finali, sunt in conductie, tranzistorii mici din darlingtoane. Practic, curentul de repaos prin tranzistorii finali este in jur de 1mA, sufficient ca distorsiunile de crossover (neracordare) la nivel mic sa fie inperceptibile cu urechea (<1%). Nu este inventia mea acest mod de polarizare cu doua diode, este o solutie consacrata din cataloagele anilor `70-`80 cu aplicatii ale firmelor Siemens si Motorola.

Ultima oară modificat de scormonel pe Sâm Mar 22, 2014 11:58 pm, modificat 1 dată în total.

Vin Ian 03, 2014 4:23 pm

scormonel scrie:
R1 este in colectorul lui U1 si este bine pusa. Rezistenta de 2k2 face parte din divizorul de tensiune din reactia negativa

:lol:
Trage o privire la cablaj si uita-te cu atentie UNDE sint amplasate...

Vin Ian 03, 2014 4:35 pm

Solutia propusa de tine este functionala dar are hibe. Tranzistorul u1 este repetor pe emitor fara a fi prins intr-o bucla de reactie negativa si debitand pe o impedanta mica (emitorul lui u2) va produce distorsiuni ce nu sunt corectate de nimeni deoarece reactia negativa nu-l include. Din aceasta cauza am preferat sa pun la masa baza lui u1 si sa intru cu semnalul in punctul de reactie negativa. Este de asemenea adevarat ca datorita curentilor de baza ai etajului diferential, acesta este usor dezechilibrat, fiindca unul are in baza 27k si celalalt nu are rezistenta. Acest dezechilibru este intentionat pentru a genera un mic offset pe iesire ce determina aparitia unui current de repaos prin unul din tranzistorii finali, tocmai pentru a micsora distorsiunile de neracordare. De exemplu un offset de 50 milivolti pe iesire, va genera printr-un difuzor de 4 ohmi un current de 12,5 mA, sufficient ca distorsiunile de trecere sa fie inaudibile. Solutia ta cu semigeglabil in serie cu diodele este teoretic buna dar practic tranzistorii darlington au amplificari nebune trecand la unele exemplare de 30000 si se poate foarte usor ca din semireglabil sa iesi din aria sigura de functionare si sa ajungi in zona de strapungere secundara unde tranzistorii se distrug cat ai clipi. Multe lucruri nu sunt ce par a fi la prima vedere.

Vin Ian 03, 2014 4:36 pm

Ca problema sa fie clara, pun si salvari ale unei simulari. In prima imagine se vede clar offset-ul despre care explicam mai sus. Desi stau prost cu timpul liber, intentionez ca acest amplificator sa devina o lucrare completa cu preamplificator, corrector de ton si o mica si simpla sursa in comutatie pentru alimentare. Am ales alimentare de +-25V, tocmi pentru a folosi in sursa un transformator pe ferita recuperat dintr-o sursa de calculator care sa poata fi folosit asa cum este fara a mai fi nevoie sa fie rebobinat. Atasez salvarea unei simulari la semnal mic (1W) si la putere maxima pentru a se vedea nivelul de distorsiuni.

Fişiere ataşate:
Darlington simplu.gif
Darlington simplu.gif [ 17.48 KiB | Vizualizat de 6653 ori ]
Distorsiuni la 50W.png
Distorsiuni la 50W.png [ 63.44 KiB | Vizualizat de 6653 ori ]
Distorsiuni la 1W.png
Distorsiuni la 1W.png [ 62.25 KiB | Vizualizat de 6653 ori ]
Vin Ian 03, 2014 7:14 pm

daca pun tranzistori tip147 si tip142 sunt de putere mai mare oare sa mearga ?

Sâm Feb 14, 2015 7:40 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2