Acum este Mie Dec 19, 2018 4:58 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Amplificatoare in clasa A 
Autor Mesaj

Mesaj Amplificatoare in clasa A
Pentru pasionatii de sunet "de lampi", propun doua scheme in clasa A, prima de 4W si urmatoarea de 20W cu tranzistoare mosfet pe care le-am gasit in doua cataloage vechi Siliconix. In a doua schema, dioda CR039 este o dioda regulatoare de curent de 0,39 mA ce se poate inlocui cu o rezistenta de 33k iar din semireglabilul RBIAS se regleaza un current de 3 amperi prin tranzistorul final.
Transformatoarele de iesire obligatoriu trebuie sa aiba intrefier pentru a nu se satura miezul datorita curentului continuu ce strabate infasurarea primara. VN66AF este un MOS de 60V si 3 ohmi si se poate inlocui cu IRF510 sau IRF610, iar VN64GA este un transistor de 60V si 0,4 ohmi in capsula TO3 care se poate inlocui cu IRFP240. Tranzistorii MOS finali trebuie sa fie montati pe radiatoare corespunzatoare, deoarece in clasa A se incalzesc foarte tare. Succes la mesterit !.

Fişiere ataşate:
4W.png
4W.png [ 27.46 KiB | Vizualizat de 8097 ori ]
CR039.png
CR039.png [ 65.16 KiB | Vizualizat de 8097 ori ]
20W.png
20W.png [ 34.94 KiB | Vizualizat de 8097 ori ]
Joi Mai 01, 2014 11:13 pm

Mesaj Re: Amplificatoare in clasa A
Am gasit schema in alt catalog tot SILICONIX cu IRF520 in etajul final.

Fişiere ataşate:
20W_2.png
20W_2.png [ 80.59 KiB | Vizualizat de 8042 ori ]
Lun Mai 26, 2014 9:44 pm

Salut Scormonel,

Foarte inseresant, as vrea sa il construiesc pe cel de 20W, mai ales ca din cate am observat revine moda tuburilor, dar cum realizez transformatorul de iesire? si mai ales cate spire.

Merci!

Mar Iun 16, 2015 2:17 am

In catalog nu scrie nimic de transformator dar se poate calcula ca orice transformator de retea. De exemplu pentru un difuzor de 8 ohmi la 20W trebuiesc 13V alternativ. In primar avem maxim 20V impartit la 1,41 = 14V. Deci cu o mica aproximatie, in cazul unui difuzor de 8 ohmi raportul de transformare este 1:1. Calculam sectiunea miezului care este radical din putere si da 4,47, aproximativ 5 cm patrati. Numarul de spire pe volt este 50 supra 5 = 10 spire pe volt ori 14v = 140 spire si primarul si secundarul. Curentul este puterea / tensiune, deci 20/14 =1,5A. Dintr-un tabel de corespondenta curent/sectiune aflam ce sarma este necesara. Nu uitati de intrefier. Intre pachetul de tole E si pachetul de tole I, introduceti un carton din coperta de caiet. Tranzistorul final trebuie sa aiba un radiator corespunzator fiindca consuma 2 amperi in clasa A. Succes !.

Mie Iun 17, 2015 7:31 pm

Multumesc pentru informatii, am sa ma apuc de transformator in weekend.
Din cate am obs. la transformatoarele audio (in special pt ampl pe tuburi) se bobineaza jumatate de primar dupa care tot secunadrul dupa care cealalta jumatate de primar, ar fi mai bine daca l-as bobina asa?

Joi Iun 25, 2015 12:12 pm

La toate aparatele de radio pe lampi, transformatoarele ce le-am gasit arse si le rebobinam pe timpuri, aveau secundarul bobinat primul pe carcasa si apoi primarul. Sa intre sarma mai putina ca lungime si secundarul sa aiba rezistenta ohmica cat mai redusa, deci si pierderile cat mai mici. Bobinaje intretesute nu am gasit la nici un transformator. La radio Modern cu etajul final in contratimp cu doua EL84 am gasit secundarul bobinat din doua in paralel. Era un primar primul pe carcasa si altul ultimul pe carcasa si legate in paralel. Evident ca aveau acelasi numar de spire. Atacau doua difuzoare de 4 ohmi in paralel. Succese !.

Joi Iun 25, 2015 9:35 pm

Bun, pai si pana la urma eu cum procedez ? Multumesc .

Dum Iun 28, 2015 1:04 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ]