Acum este Joi Sep 20, 2018 1:58 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Cabluri pentru echipamente audio ! 
Autor Mesaj

Mesaj Cabluri pentru echipamente audio !
Cred ca este important sa discutam aici despre cablurile dintr-un lant de audio frecventa,de la amplificator la boxe,de la sursele de semnal la preamplificator,cum si cu ce cabluri sau fire legam pcb-urile intr-e ele intr-un montaj audio etc. Am sa incep eu cu prima intrebare desi nu prea am tinut cont la constructiile mele pana acum am inceput sa ma gandesc si anume : Ce fire sau lite sunt mai bune pentru efectuarea legaturilor de la potentiometre la pcb atunci cand potentiometrele nu se monteaza pe pcb,cablu ecranat sau cablu normal ( litat,torsadat ) ori care considerati ca e mai bun ?

Vin Sep 02, 2011 8:51 am

Mesaj Re: Cabluri pentru echipamente audio !
Cablurile de boxe trebuiesc sa fie cu sectiune cat mai mare, fiindca sunt inseriate pe semnalul de putere si se produc pierderi proportionale cu rezistenta. Am vandut o data un amplificator la un lautar si dupa prima cantare a venit nemultumit la mine ca amplificatorul da putere mica si nu se aude suficient. Am verificat amplificatorul si era OK. I-am cerut sa aduca si boxele sa le verific. Si surpriza: Avea vreo 30 metri de cablu la fiecare boxa din conductor electric subtire alb lipit de provenienta Turcia. Cand am masurat cablul avea aproape 26,3 ohmi iar boxele aveau 8 ohmi. Deci doua treimi din puterea amplificatorului se pierdea pe firele de legatura cu sectiune mica. Legaturile in interiorul amplificatorului pot fi realizate si cu sarma plina fiindca nu le misca nimeni sa se rupa dar cel mai sigur este cu sarma litata. Legaturile de semnal de la potentiometre la cablaj se realizeaza obligatoriu cu cablu ecranat sa nu se induca zgomote. Daca potentiometrele comanda un circuit integrat corector de ton cu comenzile in curent continuu, atunci firele pot sa nu fie ecranate. Dar sfatul meu este sa evitati aceste circuite integrate deoarece din experienta va pot spune ca introduc zgomot in semnal iar daca sunt atacate cu semnal mai mare, introduc distorsiuni monstruoase, indiferent de pozitia potentiometrului de volum deoarece distorsioneaza amplificatorul dinaintea rglajului de volum. Deci degeaba volumul este dat aproape de minim ca se va auzi groaznic de distorsionat.

Lun Sep 05, 2011 1:35 pm

Mesaj Re: Cabluri pentru echipamente audio !
Da in general integratele cu comanda in DC pot aduce surprize neplacute fie ca o sa controlam volumul sau tonul !

Vin Feb 17, 2012 9:44 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]