Acum este Joi Sep 20, 2018 1:06 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
TRANZISTOARE PERFORMANTE IN ETAJE DE SEMNAL MIC 
Autor Mesaj

Mesaj TRANZISTOARE PERFORMANTE IN ETAJE DE SEMNAL MIC
As dori sa expunem si sa discutam aici asupra celor mai bune , mai perfomante si mai putin zgomotoase tranzistoare pe care sa le uzitam in etaje de semnal mic,preamplificatoare,corectoare ton,egalizatoare,mixere,etc. Tipuri ce le cunoasteti,ce ati folosit sau folositi !
Incep eu !
Infineon BCW60 and BCW61; BC850 BC860; BC846 BC856;
Phillips BC850 BC860
BC413

Cu o cautare pe google le veti gasi datasheet-ul in format pdf si binenteles graficele ce privesc zgomotul !

Vin Feb 17, 2012 1:47 pm

Mesaj Re: TRANZISTOARE PERFORMANTE IN ETAJE DE SEMNAL MIC
Il mai ai?As vrea sa-l cumpar:)Sau unde as gasi un magazin de unde pot cumpara?Pe Victoriei parca vazusem am cumparat de langa niste banda de legat,dar nu am intrat in magazin sa vad daca au!

Mar Iun 05, 2012 3:24 pm

Mesaj Re: TRANZISTOARE PERFORMANTE IN ETAJE DE SEMNAL MIC
Cele mai putin zgomotoase tranzistoare sunt BC-urile care se termina in 9, apoi si mai bune sunt BC550C, 560C si cele mai bune sunt BC413, 414, 415, 416 sau aceleasi tranzistoare smd cu 8 in fata. Ultimele 4 erau fabricate original de Siemens dar acum se vand fel si fel de pocnitori. De regula tranzistoarele PNP au zgomotul ceva mai scazut decat cele NPN. Cel mai mare zgomot se manifesta in cazul tranzistorilor la frecvente foarte joase (sub 50 Hz) unde se trece lejer de 15 - 20 dB. Existau niste tranzistori 2N930 ce garantau un zgomot de 3dB la 10Hz dar sunt foarte greu de gasit. S-au fabricat si la ICCE Bucuresti (institutul de cercetari componente electronice) si erau marcati cu vopsea rosie iar capsula era T018 identica cu BC107. La vremea cand foloseam magnetofon si pick-up cu doza magnetica, puneam un soclu la primul tranzistor si schimbam pana gaseam unul cu cel mai mic zgomot. Am constatat atunci ca erau unele tranzistoare ce dadeau niste bubuituri la volum maxim si fara semnal de duduiau geamurile si se miscau incontinuu membranele la difuzoarele de basi. In grafice gasesti un comportament tipic, dar in practica dai de multe surprize.

Joi Iun 14, 2012 4:21 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]