Acum este Mie Dec 19, 2018 4:24 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
POTENTIOMETRE - SCURTA INTREBARE ! 
Autor Mesaj

Mesaj POTENTIOMETRE - SCURTA INTREBARE !
Pe potentiometrele stereo ( duble ) sau simple , rotative sau glisante apare la unele , cele noi in special dupa valoarea rezistentei acestora este ousa o litera A sau B de ex : 25K A ! Intrebarea mea se rezuma la : Care litera indica , ca potentiometrul este LINIAR sau LOGARITMIC A sau B, stiam ( poate stiam gresit ) ca cele cu A sunt logaritmice ? !

Mar Mai 03, 2011 4:43 pm

Mesaj Re: POTENTIOMETRE - SCURTA INTREBARE !
http://sound.westhost.com/pots.htm

Le masori cu un ohmetru cu ac si cand invarti de ax si rezistenta scade rapid catre capete este logaritmic. Daca rezistenta scade sau creste cam liniar cu rotirea este liniar. Cele logaritmice se folosesc la reglajul de volum iar cele liniare la reglajele de ton dar mie nu-mi place cum regleaza tonul si folosesc logaritmice peste tot.

Mie Mai 04, 2011 1:30 pm

Da stiam ca cele logaritmice sunt pentru reglajul de volum insa ce am vrut sa stiu este care litera , A respectiv B , indica ca sunt logaritmice , am aflat in cele din urma ca cele notate cu litera A sunt logaritmice de exemplu 30K A , binenteles mai sant si cele pe care scrie direct 30 K LOG sau 30K LIN . Am facut si testul descris de dumneavoastra pe ambele tipuri , A si B iar A s-au dovedit a fi logaritmice .
P.S. - As mai avea o intrebare ! Daca am un rezistor semireglabil de 500 KOhmi iar eu am nevoie de un resiztor semireglabil de 1 MOhm cum as putea cel mai bine "sunta" un trimmer din acesta cu un rezistor fix , ar functiona variantele din cele doua scheme sau imi sugerati ceva mai bun ? Multumesc !

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: 1
1.GIF
1.GIF [ 1.63 KiB | Vizualizat de 6965 ori ]
Comentariu fişier: 2
2.GIF
2.GIF [ 1.68 KiB | Vizualizat de 6965 ori ]

Vin Mai 06, 2011 9:45 am

Amandoua variantele sunt corecte dar se restrange aria de reglaj. In unele aplicatii particulare s-ar putea ca una dintre variante sa nu functioneze. De exemplu la reglajul de volum, varianta 2 nu poate regla volumul de la 0. La varianta 1 se pierde jumatate din semnal pe rezistenta inseriata cu potentiometru.

Vin Mai 06, 2011 10:40 am

Am inteles insa norocul este ca sunt semireglabili si nu potentiometre ! Multumesc mult !

Vin Mai 06, 2011 10:43 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]