Acum este Lun Dec 09, 2019 12:37 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul
Amplificator 2 X 200w 
Autor Mesaj

Mesaj Amplificator 2 X 200w
Recent am primit de la un prieten cateva cablaje imprimate pline cu piese de productie fosta RDG (cred dupa piese). Am scos cativa tranzistori KT829 si cu un b rusesc in coada, in capsula T0220. Am sapat putin sa vad ce or fi si am descoperit ca sunt NPN cu siliciu darlington de 80V si 8 A. Si cum aveam cateva bucati BDX54B imediat m-am gandit ca as putea realiza un amplificator stereo cu cate doua perechi in paralel pe fiecare canal. Calculele mi-au demonstrat ca pot scoate 200W pe fiecare din cele doua amplificatoare. Aveam prin atelier o carcasa din plastic de la Tme si m-am gandit sa inghesui amplificatorul in ea. Radiator voi folosi unul recuperat dintr-un televizor cu un ventilator pus sa sufle pe el din spate. Carcasa fiind mica, m-am gandit la o sursa in comutatie cu IR2153 care este foarte simpla si usor de confectionat cu majoritatea componentelor dintr-o sursa de calculator. Am desenat cablajul pe hartie cu mana si l-am scanat, apoi dupa ce l-am inversat, l-am tras la imprimanta sa am fata cu lipituri sa pot sa-l lipesc cu banda adeziva pe cuprul placatului sa-l punctez unde vor fi gauri. Din pacate pe cablaj nu au mai incaput si redresoarele, acestea ramanand sa le pun separat pe alta placuta de cablaj impreuna cu sigurantele. Transformatorul din sursa l-am incalzit cu statia de aer cald la 190 de grade cateva minute si s-a desfacut relativ usor pentru a-l rebobina. Tot pe acele cablaje am gasit si tranzistori mici gen BC la 45 de volti cu care am si realizat sursele de curent constant ce vor alimenta perechile de tranzistori din etajele de intrare cu 2 miliamperi. In aceste generatoare de curent constant am folosit si niste diode dreptunghiulare ce nu stiu cum se numesc de pe aceleasi placi. Pun mai jos primele fotografii si va tin la curent cu mersul lucrarii.

Fişiere ataşate:
Piese.JPG
Piese.JPG [ 47.31 KiB | Vizualizat de 19461 ori ]
Transformator.JPG
Transformator.JPG [ 24.61 KiB | Vizualizat de 19461 ori ]
Cablaj.JPG
Cablaj.JPG [ 48.07 KiB | Vizualizat de 19461 ori ]
Lun Noi 08, 2010 9:44 pm
Site Admin

Mesaj Re: Amplificator 2 X 200w
"va tin la curent cu mersul lucrarii.",foarte bine !.
de ce nu postezi si schema monajului ce urmeaza realizat ?
masuratorile de tensiune si curent in diferite noduri respectiv laturi, inclusiv oscilografierea semnalului, pot "realiza" discutii folositoare electronistilor si pasionatilor in domeniul audio, presupunem ca mai sunt.

Mar Noi 09, 2010 9:50 pm

Asa voi face, pun documentatie completa, inclusiv rezultatele masuratorilor dar nu prea am timp liber. Sper ca la sfarsitul saptamanii sa continui. Schema o sa o desenez si o pun. Deocamdata am doar o schema desenata neglijent pe un caiet dupa care am realizat cablajul si calculele preliminarii. Am numai etajele finale. Nu m-am decis cu ce voi face corectorul de ton si preamplificatorul. Nu am potentiometre duble, deci corectorul o sa-l fac cu un integrat cu comenzi in curent continuu si preamplificatorul cu un operational dublu. Am multe BA4558 si corectoare KA2107. Pe acestea cred ca le voi folosi.

Mar Noi 09, 2010 10:25 pm

Gata schema amplificatorului. Este un montaj total simetric de la intrare la iesire pentru slew rate ridicat si distorsiuni scazute. Multumesc mult domnului infoelectronica pentru desen in cad.

Fişiere ataşate:
amp_1024.GIF
amp_1024.GIF [ 21.49 KiB | Vizualizat de 19077 ori ]

Ultima oară modificat de scormonel pe Mar Mar 08, 2011 1:56 pm, modificat de 4 ori în total.

Mie Noi 10, 2010 12:42 pm

Si schema sursei. Azi m-am jucat pentru prima data cu sPlan si pun schema sursei. Dar este o munca si o pierdere de timp imensa. Cat am stat sa bibilesc desenarea schemei, cred ca mai construiam o sursa cu cablaj cu tot. Pun si schema in format pdf pentru cine vrea rezolutie. Schema continea o greseala pe care am corectat-o. Acum este cea corecta si in arhiva.

Fişiere ataşate:
sch&complist.rar [90.87 KiB]
Descărcat de 610 ori
sursa_final.GIF
sursa_final.GIF [ 18.35 KiB | Vizualizat de 15623 ori ]

Ultima oară modificat de scormonel pe Sâm Oct 05, 2013 11:04 am, modificat de 10 ori în total.

Mie Noi 10, 2010 2:05 pm

scormonel scrie:
Si schema sursei.

Superb proiect , spor si bafta ! Am si eu o intrebare insa : O sursa in comutatie pentru un amplificator hi-fi nu strica calitatile ? :)

Sâm Noi 13, 2010 9:52 am

Nu are ce sa strice. Doar ca trebuiesc luate unele masuri constructive ca frecventa de la sursa in comutatie sa nu patrunda in amplificator prin intrare. In rest nu este nici o problema. Din contra este un mare avantaj in ce priveste dimensiunile si mai ales greutatea fata de solutia clasica cu transformator. Tensiunea in sarcina nu scade aproape de loc datorita impedantei mici de iesire. Daca fixez frecventa de lucru a sursei la 50 Khz, apoi pe iesire fiind redresare dubla alternanta am pulsatii de 100 Khz ce se pot filtra cu cateva sute de microfarazi. Daca la 100 Hz as filtra cu 10000 microfarazi, apoi la 100 Khz echivalentul ar fi de 1000 de ori mai mic deci 10 microfarazi. Dispar si acele condensatoare mari si scumpe. De asemenea secundarul format din doua sarme in paralel si sub 20 spire are o rezistenta neglijabila si caderea de tensiune este nesemnificativa, deci scaderea tensiunii in sarcina este de cativa volti, mult mai mica decat a unui transformator obisnuit. Azi mesteresc cablajul imprimat dar din pacate a trebuit sa returnez aparatul foto luat cu imprumut. Sper ca de luni sa-l iau din nou si va tin la curent. Doresc sa pun fotografii pas cu pas la rebobinarea transformatorului recuperat dintr-o sursa de calculator ca aproape toate componentele pasive din acest proiect. Am o anume nesiguranta daca va fi suficienta racirea prin ventilarea unicului radiator cu un ventilator de 12 V din sursa. Nu am gasit nicaieri manualul acestui ventilator si nu stiu la ce debit de aer sa ma astept sa fi putut face ceva calcule dar daca va fierbe forjat bine pe 2 X 4 ohmi, ma-m gandit sa mai adaug unul in partea de sus caci in alta parte nu mai este loc carcasa fiind cam mica.

Sâm Noi 13, 2010 12:28 pm

Am desenat cablajul, l-am corodat si l-am gaurit. Apoi l-am pregatit pentru plantarea componentelor, acoperind-ul cu un flux din sacaz diluat in spirt. Am fotografiat toti pasii cu telefonul dar nu am cablu sa transfer fotografiile in calculator. Dupa cinci perisoare, cinci sarmale cu mamaliga calda si doua ciocanele de tuica de pruna, mi-a disparut orice chef de a mai planta ceva. Doresc sa ma plantez in pat. Nu cred ca maine voi avea timp sa plantez cablajul deoarece sotia doreste neaparat sa mergem la tara fiindca nu mai avem strop de vin pentru masa de lasatul postului. Dar luni ma duc pe jos la serviciu si iau la rand magazinele GSM pentru un cablu de telefon. Pe curand !.

Sâm Noi 13, 2010 6:48 pm

Am gasit cablu si am reusit sa descarc pozele din telefon in calculator. Cred ca nu sunt bun de fotograf !. Pe ecranul cat aripa de libelula aratau bine.....
Continui plantarea pieselo si cand termin, atac transformatorul pe care multi amatori il considera ceva greu de realizat. Veti vedea ce simplu este. Ce mi se pare curios la forum este faptul ca data trecuta am pus pozele in ordine si au fost afisate invers. A trebuit sa le schimb. Acum am pus pozele invers sa arate corect dar sunt in ordine invers, adica asa cum le-am pus !. Le-am pus si numere in coada sa nu le-ncurc. Nu le mai inversez. Oricum esentialul se intelege.

Fişiere ataşate:
La plantat_1.jpg
La plantat_1.jpg [ 54.14 KiB | Vizualizat de 19434 ori ]
Cablaj fara vopsea_2.jpg
Cablaj fara vopsea_2.jpg [ 54.71 KiB | Vizualizat de 19434 ori ]
Cablaj corodat in lumina_3.jpg
Cablaj corodat in lumina_3.jpg [ 89.92 KiB | Vizualizat de 19434 ori ]
La corodat_4.jpg
La corodat_4.jpg [ 47.42 KiB | Vizualizat de 19434 ori ]
Cablaj desenat_5.jpg
Cablaj desenat_5.jpg [ 116.74 KiB | Vizualizat de 19434 ori ]
Mar Noi 16, 2010 8:16 pm

Am continuat plantarea. Dar s-a facut ceasul 12 si eu intodeauna la cel tarziu 12 sunt in pat. Daca am timp maine, as dori sa fac o proba cu muzica.

Fişiere ataşate:
Completare.jpg
Completare.jpg [ 87.71 KiB | Vizualizat de 19432 ori ]
Mie Noi 17, 2010 1:10 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul