Acum este Mar Oct 16, 2018 7:03 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Amplificator 2 X 200w 
Autor Mesaj

Mesaj Re: Amplificator 2 X 200w
Pentru cei ce nu vor ca sursa sa se opreasca complet ci doar sa limiteze curentul, postez o varianta cu transistor in loc de tiristor. O folosesc la alimentarea unui amplificator stereo la care alimentez cu 2x25v etajul final si cu 2x35v etajele de mica putere. Transformatorul este dintr-o sursa PC nemodificat dar modelul mai mic. Am bobinat peste bobinajul original inca 3 spire din sarma cupru-email de circa o,2mm. Sursa nu se blocheaza la condensatori de valoare mare (am probat cu 2x47000uF la 35V).

Fişiere ataşate:
SMPS_IR2153_25V_35V_c.GIF
SMPS_IR2153_25V_35V_c.GIF [ 34.11 KiB | Vizualizat de 14241 ori ]
SMPS_IR2153_25V_35V.GIF
SMPS_IR2153_25V_35V.GIF [ 16.99 KiB | Vizualizat de 14241 ori ]
Mar Mar 03, 2015 12:16 am

Buna seara tuturor,
Revin si eu dupa o pauza mai indelungata si vreau sa-i multumesc d-lui Scormonel, pentru ajutorul acordat,mi-a iesit si mie sursa dupa multe ,,belele,, dar mi-a iesit, nu-mi iesea protectia.
Dupa multe incercari am reusit sa o fac sa mearga,eu am mai pus o dioda rapida in serie cu tiristorul,altfel imi tot ardea integratul,nu stiu de ce, poate e o greseala de la mine,dar mie asa mi-a mers.
Si acum revin cu o idee foarte buna zic eu de a desface transformatoarele pe ferita, idee care mi-a aratat-o un amic de-al meu si vreau sa v-o inpartasesc si voua.
Se ia un bec de 100w si se conecteaza in felul urmator:
-eu am luat doua agrafe, pe care una am introdus-o intr-un colt al transf.intre ferita si bobinaj
-cealalta agrafa am introdu-so in coltul opus, si tot la fel intre ferita si bobinaj
-becul l-am inseriat prin acele agrafe pe 220v(ideea e ca agrafele sa faca contact cu ferita)
La inceput se observa ca filamentul becului de aprinde putin si pe urma tot mai tare, pe masura ce se aprinde tot mai tare se incalzeste si transformatorul, astfel ca eu dupa aproximativ 2 min. am reusit sa scot ferita perfect fara sa o sparg.
Atentie ca va arde foarte tare , eu am folosit manusi si inca ceva, nu stiu daca-si va schimba ferita proprietatile o sa incerc si o sa vad.
Spor la treaba tuturor!

Dum Mai 10, 2015 9:21 pm

Felicitari pentru reusita. Pune te rog si schema cu modificarea ta cu dioda. Si daca poti si o poza cu transformatorul pe ferita cu agrafele montate sa vedem si noi.

Lun Mai 11, 2015 11:22 pm

Salutare!

Am realizat sursa de tensiune, cea cu tiristor si rezistenta de 22K/5W pe alimentare integratului, merge perfect, dar am o oarecare dilema.
Ce tensiune trebuie sa am pe poarta tirisorului? Intreb pentru ca atunci cand pun o sarcina (un bec de 220V/100W) imi intra in protectie, am pus un semireglabil in loc de rezistenta de 82 ohmi si am reglat undeva la 10mV mers in gol, daca cresc sarcina creste si tensiunea in poarta, folosesc TIC 106. Trebuie cumva reglata in functie de consumator?

Multumesc

Mar Iun 16, 2015 2:11 am

Rezistenta de 0,33 ohmi din sursa MOSFET-ului trebuie pusa mai mica daca actioneaza protectia la curent mic. TIC106 este un tiristor mai special care amorseaza la un curent de grila foarte mic (maxim 200 microamperi). Tiristoarele obisnuite necesita pe grila zeci de miliamperi si au si o rezistenta intre grila si catod de zeci de ohmi. Pune un semireglabil de 1K intre grila si catod si reglezi de la rezistenta mare catre mica pana nu mai intra in protectie la consumul normal. Apoi masori semireglabilul si-l inlocuiesti cu o rezistenta. Succes !.

Mie Iun 17, 2015 9:23 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14