Acum este Mie Iul 24, 2019 5:15 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Următorul
Amplificator 2 X 200w 
Autor Mesaj

Mesaj Re: Amplificator 2 X 200w
In primul rand vreau sa va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. Sursa a fost functionala, deci schema este buna. Ce s-a intamplat de fapt: ampliful care l-am avut eu la vremea respectiva, avea o problema si dupa 5 min de functionare frigeai oua pe radiatoare. Intamplarea face ca la teste cu sursa s-a ars ampliful si a luat si sursa dupa el, desi nu era normal, s-a tinut de sursa ca "scaiul de oaie". La sursa s-a dus un mosfet, integratul si tiristorul (cred) Rezistenta din sursa mosfetului o am lipita pe spatele cablajului, adica pe partea cu traseele, iar la bubuitura s-a ars si un traseu pe sub rezistenta pe care nu l-am vazut si care mi-a dat atatea batai de cap. Dupa ce am citit postul dvs am dat jos rezistenta sa o verific si atunci am vazut traseul intrerupt. De parca toate astea nu erau destul, am mai cumparat si 3 integrate de la MUCIAROM, din care 2 erau defecte. Si ghinionul nici acum nu m-a parasit ca am incercat sursa cu primele 2 care erau arse :lol: . La final am pus al treilea integrat, iar acum sursa functioneaza bine. Urmeaza sa fac teste cu un amplif functional de 70W, dar asta dupa ce modific traful pentru o tensiune mai mica (35V)

Vin Sep 05, 2014 8:54 pm

Cu placere. Asa s-a intamplat. Unde locuiesc acum nu am internet inca si numai la serviciu citesc mesajele. Succese in continuare !.

Lun Sep 08, 2014 2:16 pm

IR2153 este un integrat vechi si fara nici o protectie. Avantajul lui principal a fost schema simpla, numar redus de componente si doar 8 pini. Pun aici varianta finala de schema cu toate imbunatatirile si realizata cu componente care se gasesc la TME. Am rezolvat si problema cu rezistenta de alimentare de 5W care se incalzea foarte tare dar cu pretul maririi complexitatii circuitului. Ideea nu-mi apartine, am preluat-o dintr-o aplicatie a firmei ST Microelectronics. Dispun de o serie de circuite integrate pentru SMPS de la firma NXP, foarte performante si cu gama completa de protectii inclusa. In limita timpului disponibil voi realiza si posta mai multe surse cu respectivele circuite care prin performante si facilitati sunt cu mult peste IR2153.

Fişiere ataşate:
IR2153_Soft start & prot.GIF
IR2153_Soft start & prot.GIF [ 36.68 KiB | Vizualizat de 7008 ori ]
Vin Sep 12, 2014 1:54 pm

In legatura cu triacul am uitat sa precizez ca BT137 produs de firma NXP este un triac cu functionare garantata in toate patru cadranele.
Daca folositi un triac a carui functionare nu este garantata in cadranul 4 (triacele romanesti produse
de IPRS Baneasa inainte de 1989 de exemplu), va trebui sa inversati dioda din poarta triacului si condensatorul de 1000uF,
pentru ca triacul sa primeasca in poarta tensiune cu semnul - si in acest fel triacul va functiona in cadranele 2 si 3, evitandu-se cadranul 4.
In montajul practic ce l-am realizat, am masurat un curent de grila de 85 mA. Succese !.

Sâm Sep 13, 2014 3:36 pm

Buna Seara,
As avea si eu o rugaminte;
Ma poate si pe mine ajuta cineva cu pcb-ul sursei de mai sus, l-am facut si eu dar nu-mi place deloc cum arata, ma ghindeam ca il are cineva facut si ma poate ajuta.
Am facut si eu sursa de mai sus este functionala bineinteles dupa ce am ars niste ireuri si ceva mosuri, ce nu mi-a iesit din ultima schema postata de scormonel alimentarea integratului, pana una alta merge cu o rezistenta de 5wati pe care am pus-o pe radiator si mai am ceva probleme cu traful, nu mi-a iesit tensiunea, am 60+60 dar la capete am doar 90.
Stiti cumva de ce?,mentionez ca am masurat direct pe traf cu un bec de 100w pe capete, deci inca nu am pus diodele si condensatorii.
Mai am o intrebare, cum as putea sa urc la 900w sa zicem ,ma ghindeam sa fac doua bucati si sa alimentez doua av800.
Apropo, am pus IRF740 si cu 3 becuri de 100w nu mi sa incalzit radiatorul aproape deloc.Nam urcat mai sus ptr. ca-mi era teama sa nu mai ard mosurile.
Multumesc.

Sâm Ian 17, 2015 11:27 pm

Scuze pentru intarziere dar nu mai primesc mail desi sunt abonat la subiect si nu mai stiu cand cineva posteaza. In varianta cu triac nu am cablaj deoarece partea cu triacul o adaug in aer. Am construit o sursa reglabila de tensiune si am alimentat-o de la un montaj cu IR2153. Am cablajul ce l-am construit si-l postez impreuna cu schema. Sursa scoate 40V si 5A. Pun si o arhiva cu pdf-urile la scara. Transformatorul este unul standard dintr-o sursa PC.

Fişiere ataşate:
SMPS_IR2153.GIF
SMPS_IR2153.GIF [ 15.33 KiB | Vizualizat de 6810 ori ]
2153.rar [18.65 KiB]
Descărcat de 258 ori
IR2153.GIF
IR2153.GIF [ 33.54 KiB | Vizualizat de 6812 ori ]
Vin Ian 23, 2015 4:08 pm

Pentru cei interesati m-am gandit sa postez si schema impreuna cu cablajul sursei reglabile de laborator ce am realizat-o. Este o sursa ce am proiectat-o cu componente nepretentioase ce se gasesc foarte usor. Am folosit un circuit integrat recuperat din surse de PC si anume TL494. Deci pentru randament bun si radiatoare mici am realizat sursa in comutatie. La tensiune de intrare 40V si la tensiune de iesire de 5v si 5A, tranzistorul regulator serie este aproape rece. Drept inductanta de acumulare am folosit un transformator mic pe ferita ce-l aveam recuperat din nu mai stiu ce monitor CRT. Era bobinat cu doua infasurari din multe lite in paralel. Infasurarile le-am pus in serie. Dar am desfacut cu aer cald miezul si am intercalat intre E-ul si I-ul din ferita o fasie din carton de 1,5mm grosime pe post de intrefier sa nu se satureze miezul. Am folosit doua instrumente de masura digitale cu 3 digiti cumparate dupa internet, respectiv un ampermetru de 10A si un voltmetru de 100V. Curentul de scurtcircuit l-am reglat la minim 100mA si la maxim 5,5A din cei doi semireglabili. Rezistentele R6 si R9 sunt de 5W si sunt montate pe o placuta separata. Tranzistorul final si dioda de recuperare sunt prinse cu suruburi pe un mic radiator.

Fişiere ataşate:
SURSA TL494_2.GIF
SURSA TL494_2.GIF [ 19.7 KiB | Vizualizat de 6734 ori ]
CABLAJ TL494_2.GIF
CABLAJ TL494_2.GIF [ 57.12 KiB | Vizualizat de 6734 ori ]
CABLAJ TL494_2 CU PIESE.GIF
CABLAJ TL494_2 CU PIESE.GIF [ 50.43 KiB | Vizualizat de 6734 ori ]
Vin Feb 06, 2015 10:26 pm

Buna seara,
Multumesc d-nul Scormonel ptr. raspuns, cu scuzele de rigoare, eu nu am mai avut timp de nimic, mai nou muncesc si Duminica.
Asta e serviciul ce sa fac, dar as vrea sa ma ajutati pe bune cu sursa asta caci numai nazbatii imi iasa si nici nu mai am timp de asa ceva desi imi doresc sa-mi imbunatatesc statia mea cu care mai chefuim noi la petreceri.
O sa mai incerc cand o sa mai am timp, din pacate mai am doar doi mosfeti, daca mi se duc si astia iar trebe sa stau o saptamina pana cand imi vin altii.
Pot sa va contactez in privat?
Va multumesc si o seara faina va doresc.

Lun Feb 09, 2015 12:20 am

Multumesc pentru urari Vlad.

Ultima oară modificat de scormonel pe Mar Mar 03, 2015 12:03 am, modificat 1 dată în total.

Mar Feb 10, 2015 7:36 pm
Site Admin

Scormonel, nu stiam ca problema a ramas nerezolvata, scuze.
Incercam sa rezolvam astazi.

Sâm Feb 21, 2015 4:07 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Următorul