Acum este Lun Dec 09, 2019 1:17 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
alimentare amplificator de putere de la bateria auto 
Autor Mesaj
Site Admin

Mesaj Re: alimentare amplificator de putere de la bateria auto
nu stiu cum este inverorul de care spui.

incearca sa realizezi o schita cu blocurile intregului sistem, de la eoliana, acumulatori, protectii, invertor, citire date, racord la pannoul electric, intrerupatoare (pentru o imagine cat mai clara a cum doresti sa realizezi lucrarea).

revin la eoliana, o importanta deosebita o au palele si curbura acestora. lemnul nu lucreaza in timp ?
a fost buna ideea cu celularul ca element de comparatie. palele au aproximatic 30cm ?

cand discutam de invertor sa intelegem un aparat ce realizeaza conversia din tensiune continua in alternativa.

spui in text ca pentru tine are importanta masa invertorului, de ce ?

Lun Mar 28, 2011 10:05 pm

salut vad ca ai fost prompt in a raspunde ,

referitor la traf , am bobinat multe trafuri , una e sa bobinezi un traf de 10kg si sa scoti din el 0,5kw si alta e sa bobinezi unul din ferita tor de 200gr si sa scoti egal 0,5kw , greutatea , pai poate ma mai duc cu el la un picnic.
da palele au exact 30 cm , 60 diametru. :idea: la cea mica , la cea mare vor avea cam 2,4 metri

da corect am mai zis invertorul sau convertorul e ceva care inverseaza sau converteste, ridicatorul e alta, folosesc denumirea ca e mai uzuala sa priceapa restul cam ce si cum.

admin electronica stiu cat de cat da la partea de citire date si altele mai sofisticate stau mai slab , am sa incerc sa fac o schema cat de cat dar pe viitor , sa ma intelegi ce asi vre sa fac , ideea mea e simpla sper ca o intelegi ,mai multe etaje care lucreaza in comun dar nu permanent ele sa se deschida,inchida pe rand cu un controler in functie de consum , vreau sa micsorez astfel consumul in gol al ansamblului.

la partea de elicee confectionatul ei ,am stricat ceva scanduri , le fac cu ajutorul flexului , deci ce se vede e doar din flex ,nu am altceva , acum ca tot am facut vreo cateva pale zic ca treaba merge bine ,sunt incantat cum iese treaba , stiu de acea curbura , dar la prima elicee nu am tinut cont de acea curbura totusi sa vazut in film cam cat baga , 4 Ah , sunt fericit si de atat decat deloc, cunosc un tip prieten mie care sta fara curent de 2 ani ,si baga la benzinaaaaaa in generator sa se uite la tv sau radio .
spor la treaba
\sepoate muta topicul dincolo ,va rog .

Lun Mar 28, 2011 10:20 pm
Site Admin

alta schema:
http://www.qsl.net/dg5sga/inverter.htm

Mie Mar 30, 2011 7:59 pm

Si un generator eolian.

Fişiere ataşate:
Three - Phase A Wind Turbine.rar [967.86 KiB]
Descărcat de 437 ori
Lun Apr 25, 2011 11:04 am
Site Admin

mariusvfp,
ai progresat ?
am inteles ca vrei sa ai un control permanent al consumului pentru un randament ridicat.

Mar Aug 09, 2011 3:31 am

salut, nu am mai facut nimic deocamdata (momentan plecat din tara) dar promit sa va tin la curent daca mai fac ceva
spor la treaba si multa sanatate

Sâm Aug 13, 2011 7:31 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3