Acum este Mie Aug 21, 2019 10:18 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Un amplificator simplu,economic si la indemana ! 
Autor Mesaj

Mesaj Un amplificator simplu,economic si la indemana !
Amplificatorul este realizat cu TDA2003 , datele de catalog le gasiti mai jos impreuna cu imagini ale cablajului relizat de mine in programul CADSOFT EAGLE 5.11.0 si a unei imagini 3D de ansablu realizata cu programul EAGLE 3D si POV-Ray 3.6 . Cine vrea si il construieste poate sa expuna aici fotografii cu montajul si date masurate ( caracteristici electrice si performante ) . Poze voi pune cand voi avea acces la un aparat foto ! Schema electrica se regaseste in datasheet , "faza" cu mirror sau realizarea cablajului prezentat in oglinda este simplu de realizat si nu am sa-l mai prezint . P.S. - Cine a mai folosit TDA 2003 si ce parere are ? !
Fişiere ataşate:
TDA2003.rar [153.06 KiB]
Descărcat de 323 ori

Bafta !

Fişiere ataşate:
Amplificator Audio.JPG
Amplificator Audio.JPG [ 17.85 KiB | Vizualizat de 5905 ori ]
Amplificator Audio 1.JPG
Amplificator Audio 1.JPG [ 17.33 KiB | Vizualizat de 5905 ori ]
Amplificator Audio 2.JPG
Amplificator Audio 2.JPG [ 11.55 KiB | Vizualizat de 5905 ori ]
Amplificator Audio 3.JPG
Amplificator Audio 3.JPG [ 19.61 KiB | Vizualizat de 5905 ori ]
Amplificator Audio 4.JPG
Amplificator Audio 4.JPG [ 35.38 KiB | Vizualizat de 5905 ori ]

Dum Mai 22, 2011 7:09 pm

Mesaj Re: Un amplificator simplu,economic si la indemana !
Uitati si varianta mea de cablaj realizat cu programul Proteus.
Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Schema electrica
tda2003 sch.png
tda2003 sch.png [ 84.95 KiB | Vizualizat de 5897 ori ]

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Schema de cablaj color
tda2003 all.png
tda2003 all.png [ 64.07 KiB | Vizualizat de 5897 ori ]

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Vizualizare 3D
tda2003.png
tda2003.png [ 97.81 KiB | Vizualizat de 5897 ori ]

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Varianta PDF pentru imprimat
tda2003 v2.rar [3.81 KiB]
Descărcat de 312 ori

Parerea mea este ca acest integrat se poate folosi cel mai bine in amplificatoare auto unde nu este necesara o fidelitate mare.
Sunetul este destul de "metalic" fata de alte integrate.
P.S. @Audio cand proiectezi un cablaj intr-un program incearca sa tii cont de sfaturile ce le-am scris in postul cu ampliful cu 2N3055.
Si ca sa fiu un pic rau pana la capat am sa expun aici ce este in neregula cu varianta ta de cablaj:
1) trasee lungi
2) amplasarea pieselor neoptimizata (incearca sa pui piesele in asa fel incat traseele sa fie cat mai scurte si mai directe)
3) dimensiunile mari ale cablajului (asta tine tot de optimizarea amplasarii pieselor)
4) "look-ul" traseelor (incearca sa tragi traseele cat mai frumos, fara colturi. Traseele se trag doar la 45 si 90 grade, exceptie unde nu se poate trage la aceste unghiuri)
Bafta la invatat Eagle.

Lun Mai 23, 2011 12:10 pm
Profil YIM

TDA2003 intradevar este proiectat pentru auto. Este bine conceput si a dominat autoritar impreuna cu TDA2004 si TDA2005,
piata aparatelor auto la timpul lor. Producatorul scrie ca sarcina minima 1,6 ohmi pe care poate debita 12W cu 10% distorsiuni, deci 3 difuzoare de 4 ohmi care inseriate cu rezistenta
firelor de legatura fac cam atat.
Dar la cativa wati, procentul de distorsiuni este de 0,15% cea ce este multumitor. M-am jucat si eu cu el imediat dupa revolutie
cand au aparut si pe piata romaneasca si pot sa va spun ca are caracteristica de frecventa linie pana la peste 25 kiloherti, iar
la joase caderea depinde de capacitatea electroliticilor. Cu cat sunt mai mari, cu atat raspunsul liniar este mai extins la frecvente joase.
Deci nu poate sa sune metalic. Nu are cum. Metalic sunau amplificatoarele cu transformatoare ce aveau caracteristica de frecventa
gen clopot, cazatoare la joase si inalte. Un amplificator fara transformatoare poate sa sune metalic numai voit, cand ii strici
caracteristica de frecventa cu condensatori, de exemplu in telecomunicatii cand este necesara doar banda vocala (300-3000Hz).
La muzica, caracteristica de frecventa trebuie sa fie ata sa nu ridice sau atenueze ceva.
Pun ca atasament un pdf de pe CD-ul original ST din 1997 (prima editie) care este mai complet decat ce se gaseste pe net. Are si conectare in punte cu cablaj cu tot.

Fişiere ataşate:
TDA2003.rar [155 KiB]
Descărcat de 350 ori
Lun Mai 23, 2011 12:32 pm

serge Deloc nu m-am suparat , criticile la locul lor sunt intodeauna bine venite atunci cand sant adresate cu ideea de a convinge pe cineva si a motiva sa faca un lucru mai bine , asa ca nu mi se pare ca ati fost "radu" cum spuneti , mi se pare ok !

Joi Mai 26, 2011 10:08 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]