Acum este Mie Iul 24, 2019 5:08 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Ajutor pe moment sau colaborare de lunga durata 
Autor Mesaj

Mesaj Ajutor pe moment sau colaborare de lunga durata
Sunt de profesie inginer mecanic, dar, din pacate, n-am apucat sa lucrez nici macar un minut in domeniul meu.
Eu sunt din Sibiu, dar pentru ca dupa terminarea facultatii nu am gasit de munca in oras, am fost nevoit (ca multi altii!) sa iau ”calea pribegiei” catre marele oras Bucuresti, unde, evolutia mea profesionala a urmat un cu totul alt drum si asa am ajuns sa ma specializez in repararea si intretinerea calculatoarelor (PC + laptop + server), a echipamentelor de birou (imprimante + faxuri + scannere + copiatoare + plottere) si a retelelor de calculatoare (switchuri + routere + echipamente wireless).

Am acumulat deja, vreo 14 ani de experienta in domeniile mentionate mai sus, si m-am lovit de multe ori de anumite probleme pentru care acum va cer ajutorul. In esenta am fost educat si instruit ca atunci cand gasesti un defect la un echipament sa inlocuiesti intregul modul sau subansamblu defect. Era si o problema de etica in marketingul firmei: se castiga bani frumosi si din ”piesele de schimb”. Nu am avut voie sa intervenim in repararea acelor module electronice. Bine, cand a fost vorba de o siguranta arsa, asta e!, s-a inlocuit, mai ales daca s-a ars protejand echipamentul de o supratensiune, etc.

Ca sa intelegeti mai bine, am sa va dau cateva exemple:
1) constat ca s-a ars sursa la PC! Rezolvare: era sursa de 400W, o inlocuim cu una de minim 450W si trebuie sa mearga! Clientul platea si o sursa noua si manopera de interventie. Ce se intampla cu vechea sursa? Se arunca la gunoi. Dintr-un punct de vedere e perfect normal si OK sa se procedeze asa: sursa aia veche avea vreo cativa ani de functionare, era chinezeasca la origine si poate acum avea condensatorii umflati. Daca ne gandim ca proteja o placa de baza si un procesor care acum sunt in ipostaza de a nu mai fi fabricate (deci dificil sau chiar greu de a fi procurate in caz de defectare), e o solutie corecta inlocuirea si nu repararea unei surse.

2) la o imprimanta se produce un defect si nu mai sunt recunoscute cartusele! Constat ca trebuie schimbata placa de baza! Dar placa de baza costa mult si se aduce f. greu, asa ca solutia firmei in acest caz este unica: aruncati vechea imprimanta si cumparati-va una noua. Va putem oferi noi una care este acum la promotie si e mult mai buna decat cea veche. Ce se intampla cu vechea imprimanta? Normal ca se arunca la gunoi! Clientul e obligat (mai mult sau mai putin) sa cumpere imprimanta noua. Oare iese in castig??? Va spun eu: calitativ: intotdeauna, financiar: niciodata!

La cele 2 exemple de mai sus am de facut cateva comentarii:
La ex. 1) e oarecum OK sa se inlocuiasca sursa mai ales daca aceasta este ”no name”. Dar ce facem in situatia in care avem de-a face cu o sursa scumpa, un brand (si astea se pot strica, nu?) sau o sursa de server care este mult mai complexa??? Pe acestea nu le reparam? Tocmai aceste surse sunt cele care merita sa fie reparate!

La ex. 2) putem sa avem o situatie in care repararea placii de baza sa fie o treaba de ”5 minute” sau sa fie o ”misiune imposibila”, depinde ce constatam ca s-a ars: vreun cip sau vreo componenta discreta! In cele mai multe cazuri si aceste placi de baza sunt rentabile a fi reparate!

IN CONCLUZIE:
Sunt interesat de o colaborare privind depanarea din punct de vedere electronic al unor echipamente sau module din cele mentionate mai sus!
Doresc o colaborare de lunga durata cu o persoana care poate fi electronist de meserie sau doar pasionat de electronica care sa fie din Bucuresti si sa locuiasca cat mai aproape de sectorul 2.

Astept mesajele dvs. initial pe acest forum!
Va multumesc!

Mar Mai 27, 2014 11:32 pm

Mesaj Re: Ajutor pe moment sau colaborare de lunga durata
In acest moment am de reparat:

1) sursa server de tip hotspot! (2 buc identice) ambele au functionat in acelasi regim. Sursa pleaca si sustine serverul timp de cateva minute pana se incalzeste ceva dupa care intra intr-o protectie si se inchide. In acest moment ar trebui sa plece a doua sursa, dar aceasta este exact in situatia primei surse.

2) placa de baza UPS 1000VA (610W). Am constatat un condensator umflat si niste tranzistori cu efect de camp arsi! Dupa inlocuirea acestora nu se mai semnalizeaza starea de avarie a UPS-ului, dar nici acesta nu pleaca! Acumulatorii au fost primii inlocuiti.

Mar Mai 27, 2014 11:41 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]