Acum este Mie Dec 19, 2018 4:21 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
invertor 12/24vcc-230vca sinus pur fara microcontroler 
Autor Mesaj

Mesaj invertor 12/24vcc-230vca sinus pur fara microcontroler
a facut cineva asa ceva?

Dum Ian 31, 2010 12:05 pm
Site Admin

Mesaj Re: invertor 12/24vcc-230vca sinus pur fara microcontroler
Probalil vrei un semnal sinusoidal la iesire deoarece se folosesc si sarcini inductive.
Daca semnalul de la iesire este compus din multe trepte, ce formeaza sinusoida, totul este ok, iar aceasta se obtine chiar fara microcontroler.
Sa cautam o schema, sau care este scopul intrebarii ?

Lun Feb 01, 2010 2:22 am

da ,vreau sa rezolv vesnica problema a alimentarii cu energie electrica a unei centrale de incalzire pe gaze , dintrun acumulator de 12v.Am un acumulator 12v/110ah deep cicle. Pentru centrala pe lemne am rezolvat problema cu un invertor 12/220 sinus modificat ( pompa acesteia scotand un zgomot abia perceptibil ascultata de la 30 cm) fara sa se incalzeasca suplimentar(este pusa pe retur) facut de mine .Invertorul este compus din doua parti-o parte 12vcc-310vcc si a doua parte modulatorul de 50hz cu palier de zero volti intre semidreptunghiurile pozitiv si negativ si bineinteles, puntea H realizata cu mosfeti IRF740.
Referitor la problema pusa,stiu cum se realizeaza semnalul PWM cu un comparator (LM393 de ex) care pe o intrare i se aplica semnal triunghiular iar pe cealalta semnal sinusoidal. De fapt tocmai acest semnal de iesire din comparator nu am inteles cum se aplica pe cele doua tz din laterala unei punti H ,pentru ca pe cealalta laterala se aplica semnalul de 50hz dreptunghiular, tranzistoarele fiind sincronizate la comutare doua cate doua pe diagonala.Filtrele de iesire nu ridica probleme
Cam atat am inteles si cam aici m-am impotmolit

Lun Feb 01, 2010 11:57 am
Site Admin

Un material ce raspunde integral la intrebarea pusa se gaseste la:
http://www.wpi.edu/Pubs/E-project/Avail ... _D_1_2.pdf
la pagina 17 figura 12 se gaseste schema bloc a montajului. Puteti vedea formele de unda de la intrarea comparatoarelor.

documentatie:
http://ewh.ieee.org/soc/es/Nov1998/08/PWMINV.HTM
http://www.ednasia.com/article-11085-co ... -Asia.html
http://www.invertershop.com.au/modified ... rters.html

Invertorul utilizat la centrala pe lemne nu este cu unda sinusoidala si totusi actioneaza un motor electric care lucreaza silentios ? sau nu am inteles corect ?

Daca aveti posibilitatea trimiteti schema montajului sa o putem vedea.
Motorul se poate incalzi daca sinusoida nu este compusa din suficiente trepte.

Lun Feb 01, 2010 6:50 pm

este o pompa de recirculare montata pe retur ,am probat mai multe zile si functioneaza surprinzator de bine,invertorul nu se incalzeste deloc insa acelasi invertor pus la centrala pe gaze aceasta din urma intra in avarie imediat.
banuiesc ca va intereseaza in special modulatorul pwm nu si ridicatorul de la 12v la 310vcc
o sa caut/scanez schema dar nu stiu cum sa o pun aici

chiar pe schema de la primul link am lucrat ,am realizat-o practic ,dar nu a functionat, Concret nu inteleg ce rol are rez R18 si cum se comuta comparatoarele IC3B si IC3C ,in asa fel ca sa nu functioneze simultan

Lun Feb 01, 2010 7:09 pm
Site Admin

curios, odata ce motorul de la pompa lucreaza silentios (invertor pus la centrala pe gaze aceasta din urma intra in avarie imediat). Nu este alta problema ? Ce contine centrala pe gaz ? Este utilizata si tensiunea alternativa la ceva ? nu este redresata ? Nu aveti posibilitatea oscilografierii semnalului redresat si filtrat de la centrala ?

Lun Feb 01, 2010 7:28 pm

nu stiu ce contine centrala pe gaze ,nu stiu la ce altceva mai foloseste tensiunea alternativa inainte de filtrare ,dar in mod cert are nevoie de o tensiune sinusoidala pura,S-au mai lovit si altii care au vrut sa alimenteze centrale pe gaze de la invertoare cu sinus modificat
Am osciloscop dar nu pot sa umblu in centrala (si nici nu as sti ce sa fac acolo) insa pot sa va spun ca invertorul meu scoate sinus modificat (cum am mai spus) ,tensiune stabilzata si evident reglabila.

Lun Feb 01, 2010 7:49 pm
Site Admin

incerc sa va dau in raspuns cat mai precis miercuri. este tarziu ? avem un modul electronic de la o centrala pe gaz, sa vedem ce face cu unda sinusoidala de 50 Hz.

Referitor la montajul trimis in format pdf, cititi descrierea, daca nu este precizat. ne utam peste el.

Lun Feb 01, 2010 8:01 pm

nu este nicio problema
ca o mentiune auzisem odata un zvon ca forma de unda a tensiunii de alimentare ar influenta procesul de ionizare al flacarii
Poate e o prostie .Sau poate ca nu!
Din acel pdf am inteles in mare parte despre ce este vorba dar nu in detaliu (la scoala am facut rusa si franceza acum aproape 30 ani)
poate ca modulul electronic nu face nimic cu tensiunea alternativa ci doar o analizeaza dpdv al formei ,conform softului propriu,vede ca nu este sinusoidala => avarie, tocmai ca sa nu poata fi folosita centrala decat in conditiile pt. care a fost proiectata.Parerea mea (pana la proba contrarie).

Lun Feb 01, 2010 8:37 pm

Daca puterea necesara este rezonabila, consider ca mult mai simplu si eficient ar fi cu un amplificator de joasa frecventa cu tranzistori si transformator de iesire cu alimentare din 12 V. In acest fel forma de iesire este perfect sinusoidala fara prea mari complicatii. Daca se complica schema putin cu un compresor de dinamica pus intre oscilatorul sinusoidal si amplificatorul de putere, se obtine si o tensiune stabilizata.

Dum Mai 16, 2010 3:34 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul