Acum este Mar Noi 13, 2018 12:47 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
invertor 12/24vcc-230vca sinus pur fara microcontroler 
Autor Mesaj

Mesaj Re: invertor 12/24vcc-230vca sinus pur fara microcontroler
Electronica spre deosebire de literatura este o stiinta exacta in care ultimul cuvant il au masuratorile. Mi-e greu sa disec softul vostru si sa vad ce forme de unda exista pe iesirile microcontroll-erului. Pune aici o forma de unda de pe iesirile microcontroll-erului si-i facem o analiza Fourier sa socotim factorul de distorsiuni armonice. Apoi daca esti de prin zona, esti invitatul meu cu matabazbaza realizata de tine si-i facem un set complet de masuratori de laborator. Am osciloscop digital Tektronix, distorsiometru, analizor spectral. Te vei lamuri cat de sinusoidala este "sinusoida" generata in sarcina la iesirea draciei.
P.S. NU bausem nimic dar este enervant cand vezi o pisica prezentata drept leu.

Lun Mai 06, 2013 12:57 pm

Mesaj Re: invertor 12/24vcc-230vca sinus pur fara microcontroler
nel65 scrie:
dupa 3 ani de cand am initiat topicul acesta ,in care intrebam daca stie cineva vreo schema de invertor sinus pur fara microcontroler ,in ideea ca e mai accesibila ca una cu microcontroler ,raspund tot eu .
Una cu microcontroler e mai simpla decat una fara.Am realizat schema de mai jos ,e cu ATMEGA13 ,softul e conceput de userul FLOPIR de pe elforum
Aveti mai jos schema ,cablajul si softul ,precum si fusebitii

http://tinypic.com/player.php?v=2moqjhf&s=6

Buna ziua,
Sunt interesat si eu de schema acestui invertor cu microcontroller.
Am accesat link-ul http://tinypic.com/player.php?v=2moqjhf&s=6 insa nu am gasit acolo schema cablajul si softul. Este doar un filmulet n care este prezentat in engleza un invertor.
Mai puteti posta inca o data link-ul ?
O zi buna.

Lun Sep 16, 2013 9:25 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3