Acum este Vin Noi 22, 2019 10:16 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
MASURARE FACTOR BETA CU MULTIMETRU DIGITAL ! Hfe , h21e 
Autor Mesaj

Mesaj MASURARE FACTOR BETA CU MULTIMETRU DIGITAL ! Hfe , h21e
Pana acum aveam un Betametru pentru tranzistori dar acum ... nu mai am , motivul nu este important ... ! :D Intrebarea suna in felul urmator pot masura , in afara de tranzistori de putere mica sau medie , tranzistori gen 2N3055 cu multimetrul digital ? Am incercat dar mi-a "supt" toata energia din baterie,asa ca m-am gandit ca daca construiesc un redresor cu filtraj si stabilizator de 9 volti si un curent suficient de vreo 1...2 amperi si alimentez multimetrul cu acesta si nu cu bateria ar merge masurati tranzistori gen 2N3055 , 2N2955 , de putere ! Vedeti desenul meu "abstract" :lol:
Multumesc

Fişiere ataşate:
1.GIF
1.GIF [ 3.95 KiB | Vizualizat de 7755 ori ]

Sâm Oct 09, 2010 5:17 pm

Mesaj Re: MASURARE FACTOR BETA CU MULTIMETRU DIGITAL ! Hfe , h21e
Factorul de amplificare sau beta sau h21e este amlificarea in curent in configuratie emitor comun. Asta inseamna raportul intre curentul de colector si curentul de baza. La multimetru digital se injecteaza in baza un curent de 10 microamperi printr-o rezistenta de valoare potrivita si se masoara curentul de colector. Ce vedem noi scris pe afisajul betametrului este de fapt curentul de colector. Daca de exemplu un tranzistor are amplificarea 100, prin circuitul de colector va curge un curent de 1 ma (pe afisaj va apare 100). factorul de amplificare la tranzistori este foarte dependent de curentul de colector. Fiecare tip de tranzistor are amplificare maxima la un anumit curent de colector. la tranzistoarele mici, factorul de amplificare se indica la valori in jur de 1 ma, dar la tranzistoarele de putere, factorul de amplificare trebuie masurat la curentul efectiv la care lucreaza tranzistorul si acesta este de ordinul amperilor. Multimetrele deci sunt construite pentru tranzistori mici si curentul de colector se masoara la un curent de baza de 10 microamperi. Un tranzistor de putere il poti masura dar valoarea obtinuta nu are nici o importanta deoarece o sa-l folosesti la curenti de colector de ordinul amperilor si nu miliamperilor. Daca ti-a supt curentul din baterie inseamna ca ori este defect tranzistorul respectiv, ori nu l-ai conectat corect ori tranzistorul respectiv era un tranzistor compus din doua tranzistoare de tip darlington si avea amplificare de curent foarte mare. De regula tranzistoarele darlington au amplificarea de peste 750. Daca ai o sursa stabilizata reglabila, poti sa masori singur factorul de amplificare in felul urmator: Montezi tranzistorul ce vrei sa-l masori pe un radiator, apoi cu sursa reglata la 5 V montezi in serie cu circuitul bazei un potentiometru de 1 Kiloohm in serie cu o rezistenta de 47 ohmi si un miliampermetru si in circuitul colectorului montezi un ampermetru. Rotesti de potentiometru pana ce citesti pe ampermetru ce este legat in serie cu colectorul, valoarea curentului la care vrei sa folosesti tranzistorul respectiv si in acest punct citesti si curentul de baza. Factorul de amplificare este curentul de colector impartit la curentul de baza. De exemplu daca in colector ai 5 A si in baza ai 150 ma, atunci acel tranzistor are factorul de amplificare de 33,3. Daca nu misti potentiometru si schimbi tranzistoarele, le poti imperechea dupa factorul de amplificare la acelasi curent, masurandu-le pe rand. Problema imperecherii tranzistorilor de putere se punea cu stringenta pe timpul cand se construiau amplificatoare cu transformatoare defazor si de iesire iar tranzistorii finali functionau in montaj emitor comun si daca erau neimperechiati rezultau curenti diferiti pe fiecare semialternanta deci distorsiuni dar la amplificatoarele actuale de regula tranzistoarele finale sunt montate in configuratie de repetoare de tensiune (colector comun). Daca etajul ce ataca o configuratie colector comun in contratimp (gen 3055 si 2955) este destul de potent in curent, nu mai conteaza daca in conductie este tranzistorul PNP sau NPN deoarece in colector comun nu amplifica in tensiune ci in curent. Concluzia este ca finalii nu trebuiesc imperechiati riguros deoarece reactia negativa corecteaza diferentele. Chiar daca ai mai multe perechi in paralel nu este neaparat necesar sa-i imperechezi deoarece prin introducerea in serie cu fiecare emitor a unei rezistente de valoare mica, curentii prin fiecare tranzistor se egalizeaza.

Dum Oct 10, 2010 4:48 pm

scormonel scrie:
Factorul de amplificare sau beta sau h21e este amlificarea in curent in configuratie emitor comun. Asta inseamna raportul intre curentul de colector si curentul de baza. La multimetru digital se injecteaza in baza un curent de 10 microamperi printr-o rezistenta de valoare potrivita si se masoara curentul de colector. Ce vedem noi scris pe afisajul betametrului este de fapt curentul de colector. Daca de exemplu un tranzistor are amplificarea 100, prin circuitul de colector va curge un curent de 1 ma (pe afisaj va apare 100). factorul de amplificare la tranzistori este foarte dependent de curentul de colector. Fiecare tip de tranzistor are amplificare maxima la un anumit curent de colector. la tranzistoarele mici, factorul de amplificare se indica la valori in jur de 1 ma, dar la tranzistoarele de putere, factorul de amplificare trebuie masurat la curentul efectiv la care lucreaza tranzistorul si acesta este de ordinul amperilor. Multimetrele deci sunt construite pentru tranzistori mici si curentul de colector se masoara la un curent de baza de 10 microamperi. Un tranzistor de putere il poti masura dar valoarea obtinuta nu are nici o importanta deoarece o sa-l folosesti la curenti de colector de ordinul amperilor si nu miliamperilor. Daca ti-a supt curentul din baterie inseamna ca ori este defect tranzistorul respectiv, ori nu l-ai conectat corect ori tranzistorul respectiv era un tranzistor compus din doua tranzistoare de tip darlington si avea amplificare de curent foarte mare. De regula tranzistoarele darlington au amplificarea de peste 750. Daca ai o sursa stabilizata reglabila, poti sa masori singur factorul de amplificare in felul urmator: Montezi tranzistorul ce vrei sa-l masori pe un radiator, apoi cu sursa reglata la 5 V montezi in serie cu circuitul bazei un potentiometru de 1 Kiloohm in serie cu o rezistenta de 47 ohmi si un miliampermetru si in circuitul colectorului montezi un ampermetru. Rotesti de potentiometru pana ce citesti pe ampermetru ce este legat in serie cu colectorul, valoarea curentului la care vrei sa folosesti tranzistorul respectiv si in acest punct citesti si curentul de baza. Factorul de amplificare este curentul de colector impartit la curentul de baza. De exemplu daca in colector ai 5 A si in baza ai 150 ma, atunci acel tranzistor are factorul de amplificare de 33,3. Daca nu misti potentiometru si schimbi tranzistoarele, le poti imperechea dupa factorul de amplificare la acelasi curent, masurandu-le pe rand. Problema imperecherii tranzistorilor de putere se punea cu stringenta pe timpul cand se construiau amplificatoare cu transformatoare defazor si de iesire iar tranzistorii finali functionau in montaj emitor comun si daca erau neimperechiati rezultau curenti diferiti pe fiecare semialternanta deci distorsiuni dar la amplificatoarele actuale de regula tranzistoarele finale sunt montate in configuratie de repetoare de tensiune (colector comun). Daca etajul ce ataca o configuratie colector comun in contratimp (gen 3055 si 2955) este destul de potent in curent, nu mai conteaza daca in conductie este tranzistorul PNP sau NPN deoarece in colector comun nu amplifica in tensiune ci in curent. Concluzia este ca finalii nu trebuiesc imperechiati riguros deoarece reactia negativa corecteaza diferentele. Chiar daca ai mai multe perechi in paralel nu este neaparat necesar sa-i imperechezi deoarece prin introducerea in serie cu fiecare emitor a unei rezistente de valoare mica, curentii prin fiecare tranzistor se egalizeaza.

;) Minunata idee pentru care va multumesc nespus !

Mie Oct 13, 2010 5:23 pm

Ar mai fi de adaugat ca instrumentele de laborator masoara factorul de amplificare in impulsuri dreptunghiulare cu un factor de umplere mai mic sau cel mult egal cu 5% ca tranzistorul sa fie in conductie un timp foarte scurt si in acest fel nu mai este necesara montarea pe radiator deoarece puterea medie disipata este foarte mica.

Joi Oct 14, 2010 11:38 am

scormonel scrie:
Poti sa masori singur factorul de amplificare in felul urmator: Montezi tranzistorul ce vrei sa-l masori pe un radiator, apoi cu sursa reglata la 5 V montezi in serie cu circuitul bazei un potentiometru de 1 Kiloohm in serie cu o rezistenta de 47 ohmi si un miliampermetru si in circuitul colectorului montezi un ampermetru. Rotesti de potentiometru pana ce citesti pe ampermetru ce este legat in serie cu colectorul, valoarea curentului la care vrei sa folosesti tranzistorul respectiv si in acest punct citesti si curentul de baza. Factorul de amplificare este curentul de colector impartit la curentul de baza. De exemplu daca in colector ai 5 A si in baza ai 150 ma, atunci acel tranzistor are factorul de amplificare de 33,3. Daca nu misti potentiometru si schimbi tranzistoarele, le poti imperechea dupa factorul de amplificare la acelasi curent, masurandu-le pe rand.

Ceva in genul schemei pe care am desenat-o ? ! Corectati va rog si inca odata va rog sa nu va suparati in legtura cu postul ( topicul) legat de carcasa din AL !
Multumesc !

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: SCHEMA
1.JPG
1.JPG [ 51.54 KiB | Vizualizat de 7505 ori ]

Lun Ian 03, 2011 12:59 pm

Este corect numai cu o usoara corectie: colectorul trebuie alimentat de la +5v. Deci ampermetru vine legat intre colector si +5V. Este bine totusi ca sursa sa fie cu limitare de curent ca nu vei stii de la inceput cum va galopa curentul de colector la diverse tipuri de tranzistori. Pentru PNP se inverseaza sursa si instrumentele de masura. Daca ampermetrele sunt digitale, nu mai este nevoie de inversare. Vor masura punand un - in fata valorii.

Lun Ian 03, 2011 4:28 pm

Sper ca este bine cum am corectat , probleme este urmatoarea : In baza nu trebuie "injectat" un semnal , asta ca sa pot masura si curentul de baza si sa pot plasa miliampermetrul ( ampermetrul ) de care ziceati ? Cati amperi trebuie sa poata debita sursa de 5 V :cry:

Fişiere ataşate:
1.JPG
1.JPG [ 55.8 KiB | Vizualizat de 7498 ori ]

Mar Ian 04, 2011 5:56 pm

R1 nu se conecteaza la masa ci la +5 volti. Un tranzistor in regiunea normala de lucru trebuie sa aiba jonctiunea emitor baza polarizata direct, adica in conductie si jonctiunea baza colector polarizata invers (in blocare). Numai asa se asigura functionarea normala (functia de amplificare). In acest fel curentul ce circula prin jonctiunea emitor - baza se va regasi multiplicat cu factorul de amplificare al tranzistorului in circuitul de colector.

Mar Ian 04, 2011 9:41 pm

:oops: Rusine sa-mi fie ... no comment !
Dar sa inteleg ca asa e bine da ? !
Va multumesc !

P.s. = Dar miliampermetrul ( ampermetrul ) care masoara curentul de baza il pozitionez inainte sau dupa R1 , asta ca sa masor ambii curenti deodata cu doua multimetre ? ! Care varianta e buna ? A sau B din pozele de mai jos
Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: 1
1.JPG
1.JPG [ 55.69 KiB | Vizualizat de 7495 ori ]

Multumesc !

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: B
B.JPG
B.JPG [ 29.88 KiB | Vizualizat de 7494 ori ]
Comentariu fişier: A
A.JPG
A.JPG [ 32.06 KiB | Vizualizat de 7494 ori ]

Mar Ian 04, 2011 10:40 pm

In curent continuu ambele variante sunt la fel de corecte. Ampermetru se conecteaza in circuit in serie. Nu conteaza unde. Dar daca in apropiere ai un camp electromagnetic de inalta frecventa, se va induce in baza tranzistorului un curent alternativ in cazul A ce viciaza rezultatul. Ampermetru se poate comporta ca o antena ce culege inalta frecventa. In varianta B, ampermetru are o borna conectata la sursa de alimentare, la masa. Deci practic varianta B este mai buna dar repet, ambele sunt corecte. Dar daca intre baza si emitor pui un condensator, atunci chiar nu mai conteaza locul ampermetrului. Succes !.

Mie Ian 05, 2011 9:57 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ]