Acum este Vin Noi 15, 2019 8:43 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
amplificator de tensiune de la mv la v 
Autor Mesaj

Mesaj amplificator de tensiune de la mv la v
am nevoie sa amplific un curent de la mv la maxim 30 v. ce solutii propune-ti. este vorba de a urmarii o curba de semnal data in gama 0-50 mv si a o putea citi cu un logger ce preia 0-30 v. astept raspunsuri la rzapo@yahoo.com. sunt din timisoara

Mie Noi 10, 2010 6:26 am
Site Admin

Mesaj Re: amplificator de tensiune de la mv la v
daca aveti un semnal cu o valoare a tensiunii ce variaza intre 0-50mV iar frecventa este in limitele kHz si vreti amplificrea lui pana la maxim 30V, de ce nu utilizati un amplificator liniar, integrat de putere ce permita ca iesirea sa ajunca la 30V, iar la intrare un preamplificator timand cont ca semnalul ce urmeaza amplificat este mic ?

Mie Noi 10, 2010 4:33 pm

multumesc pentru idee. puteti putin sa intratiu in detalii. se pare ca va trebuie sa fac singur proiectul. persoana care trebuia sa se ocupe de el .. a lasat-o balta. si eu am cunostinte minime..
mersi pentru ajutor

Mie Noi 10, 2010 7:14 pm
Site Admin

din pacate ajutorul oferit de noi cred ca este insuficient pentru a finaliza un proiect.
incearca sa descrii mai detaliat ce doresti sa obtii.
"curba de semnal",cum a fost denumita, adica tensiunea care urmeaza aplificata, ce frecventa are ?
acest semnal vine de la un traductor ?
daca variatia de tensiune care acum este intre 0-50mv o extinzi liniar intre 0-30V problema este rezolvata ?
cu ce pas trebuie sa poata fi citita variatia ?
semnalul poate fi digitalizat printr-un convertor analog-numeric iar ulterior prelucrat,reconvertit si amplificat, depimde ce vrei sa obtii si cu ce precizie doresti aceasta amplificare.

Mie Noi 10, 2010 9:26 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]