Acum este Dum Dec 08, 2019 12:11 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
sony player cdp-740 sau 790 
Autor Mesaj

Mesaj sony player cdp-740 sau 790
Buna ziua;as dori sa stiu si eu daca stie cineva un electronist bazat care sa-mi repare si mie playerul sony model cdp 740 sau 790(nu mai stiu exact);are o problema cu citirea cd-urilor;de fapt nu le mai citeste;am fost la cineva si mia zis ca sa dereglat celula dar ca s-ar putea sa-i trebuiasca alta unitate optica.Il tin de vreo 5 ani si nu gasesc nicaieri sa mi-l repare cineva.
mail:cosmindaniel1978@yahoo.com

Lun Mai 25, 2009 11:05 am
Profil YIM
Site Admin

Mesaj Re: sony player cdp-740 sau 790
nu ai apelat la ateliere ?

Mie Mai 27, 2009 8:49 pm

Mesaj Re: sony player cdp-740 sau 790
La aparatele de origine asiatica este un obicei sa nu mai citeasca cd sau dvd la un moment dat. De vina este dioda laser ce-si termina emisia inainte de vreme, datorita faptului ca functioneaza la un nivel mare de injectie in semiconductor. Motivul este tehnologia diodelor laser insuficient stapanita de catre fabricant. O dioda lase este o componenta speciala ce nu reuseste oricui. De moment merge dar se termina repede. Am vazut prin vest tomberoanele pline de Sony, Panasonic si Tehnics. Pe viitor cumpara Philips. Dar si ei s-au cam porcit. In ultima vreme gasesc tot mai des componente japoneze de doi bani in aparatura lor. (Cazul tipic este folosirea integratelor finale japoneze in combinele Philips, integrate din prima generatie la nivel mondial (ce nu au nici un fel de protectii), asa ca achizitionarea unui aparat bun este mai mult o loterie fiindca nu mai poti pune baza pe ce gasesti inauntru. La serviciu am cumparat la un moment dat niste cd player-e Tascam profesionale ce au costat o roaba de bani. Inainte sa implineasca 1 an nu au mai citit cd-urile. Am apelat la garantie care era de 2 ani. Si cand am citit in acte nu ne mai opream din ras. Scria acolo in engleza ca garantia aparatului este de 2 ani cu exceptia capului optic care este de fabricatie Sony si care are 90 zile garantie. Dar noi avem inca cd player-e profesionale Studer care merg nonstop de peste 15 ani ( pe capul lor optic scrie Philips). Cand Philips a scos primul DVD recorder din lume, ei se laudau pe site-ul lor ca dioda laser este de fabricatie Intersil, firma ce fabrica laseri pentru NATO. De reparat nu poate nimeni sa repare asa ceva, fiindca trebuie inlocuita dioda laser, iar aceasta operatie presupune o aliniere optica ce nu se poate realiza decat intr-un laborator de firma. Daca tii mult la respectiva scula si vrei totusi sa o faci sa functioneze, incearca la un distribuitor mare european de componente cum ar fi Farnell sa gasesti un cap optic pentru respectivul model. In astfel de situatii asta este procedura standard: inlocuirea capului optic ce se comercializeaza ca piesa de schimb.

Vin Noi 13, 2009 6:04 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]