Acum este Vin Noi 15, 2019 9:44 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Rezistenta echivalenta serie la condensatoare 
Autor Mesaj

Mesaj Rezistenta echivalenta serie la condensatoare
Personal nu am masurat acest factor ESR la nici un montaj si nu am avut probleme , am auzit pe la diversi cum ca ar fi bine sau ca se impune masurarea ESRul-ui pentru buna functionare a montajelor , audio in special , am vazut o gramada de scheme, multe cu uC microcontrolere si/sau circuite integrate numerice ( digitale) sau analogice ( liniare ) dar nu m-am apucat sa realizez vreunul . Intrebarea mea este cati dintr-e Dumneavoastra le masurati , cu ce le masurati ( montaje specializate sau montaje gen "laboratorul de fizica din scoala" :D , le masurati doar pe cele recuperate sau si pe cele noi( la cele recuperate de regula masor cu un capacimetru digital capacitatea iar apoi le reformatez cu metoda clasica , baterii sau surse ! ) ori nu le masurati deloc ESR-ul acesta , astept discutii cu experiente , pareri , idei , aplicatii practice !
Merci !

Lun Ian 03, 2011 1:18 pm

Mesaj Re: Rezistenta echivalenta serie la condensatoare
Nimeni nimic ? ! :(

Mie Ian 05, 2011 10:10 am
Moderator

Merita construit de orice meserias care se respecta, iar pentru surse in comutatie este indispensabil. Cei cu preocupari in domeniu masoara frecvent aceasta rezistenta, chiar daca nu cu un aparat destinat exclusiv acestui scop, se folosesc de osciloscop si generator de semnal, atunci cand e cazul, insa e mai incomod. Unul simplu, analogic, se face foarte usor, important e sa intelegi principiul de functionare. Aparatul e in fond un ohmetru de curent alternativ, masuratoarea se face la o frecventa de 50-100KHz, si practic masoara componenta rezistiva (ohmica). Iar daca folosesti condensatoare recuperate din aparate vechi, chiar ca-ti trebuie, faptul ca dau bine la capacimetru nu e o garantie ca sunt potrivite pt smps, condensatoarele cu ESR marit le pot compromite total functionarea.

Joi Ian 06, 2011 9:24 pm

Va multumesc mult , am inteles ideea in sine , voi incerca sa gasesc o schema cat mai simpla de ESR-Metru si sa o construiesc , nu construiesc smps-uri asa de frecvent ci ma preocupa domeniul audio , va multumesc mult de sfaturi !
Sanatate ! :)

Vin Ian 07, 2011 10:41 am

Inseamna ca eu am avit noroc chior de mi-au reusit montajele audio fara sa masor ESR-ul la condensatoare :lol: chiar si la cele recuperate :D ? !

Mie Ian 19, 2011 11:14 am

Am evitat sa raspund pentru ca este relativa aceasta masuratoare. Am construit un montaj ( http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/1 ... /fig03.gif ) datorita unei sugestii de pe http://www.radioamator.eu/nu-merge-nu-s ... /esr-metru .
In urma folosirii si compararii rezultatelor cu altele produse de o punte RLC am constatat ca un condensator cu capacitatea mai mica decat cea inscrisa pe el are si un ESR mare. Cele care au capacitatea inscrisa pe ele au ESR-ul mic. Personal nu consider ca este absolut necesara aceasta scula, asa ca nu-i acord prea mare importanta.

Joi Ian 20, 2011 10:23 am

ESR isi gaseste utilitatea in procesul depanarii deoarece nu este necesara scoaterea condesatorului din circuit.
Multe punti LCR profesionale au si aceasta functie .Sunt ESR-metre care afiseaza si valoarea capacitatii.Personal am un K7214 MK2 (Schema BOB PARKER)
Masurarea acestui parametru cred ca este importanta, la fel si ceilalti parametri specifici Condesatoarelor

Joi Mar 17, 2011 8:39 am

Am fost sef de sectie depanare radio-tv multi ani, apoi sef laborator depanari electronice intr-o institutie, am reparat tot ce mi-a cazut in mana fara ca macar sa stiu ce este acela un ESR-metru. Nu cred ca se face gaura in cer daca inlocuiesti 3-4 condensatori electrolitici cu unii noi intr-o sursa in comutatie ce a functionat ani de-a randul.

Lun Mar 28, 2011 9:51 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ]