Acum este Mie Noi 13, 2019 2:50 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Generator electric(eolian) 
Autor Mesaj

Mesaj Generator electric(eolian)
Amsi eu nevoie de un pic de ajutor.vreau sa construiesc manual un generator de curent electric, pentru o "moara de vant" pe care am construit-o deja si merge.As vrea sa stiu cum trebuie sa incep,si daca se poate si sa inteleg cum functioneaza.In primul rand cum sa bobinez si cum sa pun magnetii, si apoi as vrea sa stiu cum sa incarc niste acumulatori la el.Pana acum am scos cam 3 v la un motoras de masinuta.

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Asa arata ea.
Snapshot-0001.jpg
Snapshot-0001.jpg [ 132.85 KiB | Vizualizat de 9482 ori ]
Lun Iun 15, 2009 9:56 am

Mesaj Re: Generator electric(eolian)
In loc de motoras incearca cu un alternator de la masina si nu te mai chinui cu bobinatul si cu magnetii.Singurul inconvenient este ca ai nevoie de un fel de multiplicator de turatie si vei obtine cam 12v si cu un stabilizator de tensiune cred ca vei putea sa incarci si acumulatori.

Mie Iun 17, 2009 10:28 pm
Site Admin

"As vrea sa stiu cum trebuie sa incep"

care este viteza vantului in zona unde vrei sa instalezi eoliana ?
ce putere vrei sa obtii ?

Joi Iun 18, 2009 12:48 am

Vreau sa obtin o putere de ajuns de mare cat sa incarce acumulatori de 1.2v pe rand sau poate mai multi legati in paralel.Si vantul bate pe aici destul de bine, mai ales can d e furtuna . cred ca are cam 20-30, poate si mai mult.dar ce fel de stabilizator mi-ar trebui?

Joi Iun 18, 2009 12:26 pm
Site Admin

te rog precizeaza puterea electrica, altfel putem face diverse interpretatri iar raspunsurile sunt inexacte.

daca este vorba de acumulatori de capacitate micia, de ce complici prin realizarea unei eoliene, poti incarca si cu baterii solare, sunt ieftine si este totul static....iar pe langa aceasta au regulatorul electronic realizat deja. poti folosi inclusiv cele care sun concepute pentru iluminatul curtilor...practic o jucarie.

legat de stabilizator, trebuie sa te decizi ce putere vrei (poti) sa obti si cat de precisa vrei sa faci incarcarea. vezi : http://www.spaennare.se/acchar.html

Joi Iun 18, 2009 2:38 pm
Site Admin

Ranger, ai abandonat lucrarea ?

Sâm Oct 17, 2009 4:54 pm

NU chiar dar nu am mai avut timp sa intru pe site in ultima vreme, ca am fost ocupat. Acum insa totul e ok.Iar proiectul trebuie oricum refacut, si cred ca intr-adevar o sa folosesc un alternator de masina. deocamdata am ramas fara pale caci erau de caton si.. a plouat. din ce as putea sa le fac rezistente?

Vin Mar 19, 2010 9:14 am

Ranger scrie:
NU chiar dar nu am mai avut timp sa intru pe site in ultima vreme, ca am fost ocupat. Acum insa totul e ok.Iar proiectul trebuie oricum refacut, si cred ca intr-adevar o sa folosesc un alternator de masina. deocamdata am ramas fara pale caci erau de caton si.. a plouat. din ce as putea sa le fac rezistente?

Vad ca esti pe forum Ranger asa ca m-am gindit sa te inteb cite ceva.In ce localitate ai efectuat mica ta inventie si ce viteza are in medie vintul? Dupa raspuns o sa-ti cau mai multe detalii si sfaturi practice.IONEL

Vin Mar 19, 2010 9:33 am

In Giurgiu. Nu stiu cat de tare bate vantul pe aici, dar vara trecuta si acum la inceputul primaverii a rupt de la jumate un copac putin putred. Oricum, eu vreau doar sa alimentez niste acumulatori ,si cred ca e mai interesant asa decat la celule solare. si sunt si scumpe.

Sâm Mar 20, 2010 9:16 am

La generator(dinam) aș putea sa montez un fel de transformator ridicător de tensiune? Cum? Că de obicei pierd destul curent pe fire; și așa nu obțin prea mult.

Vin Mar 26, 2010 9:13 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul