Acum este Vin Noi 15, 2019 9:59 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Generator electric(eolian) 
Autor Mesaj

Mesaj Re: Generator electric(eolian)
Depinde cat de mult vrei sa ridici tensiunea, cam ce curent poate debita "dinamul", si ce consumatori vrei sa alimentezi dupa convertizor.
Daca ridici tensiunea atunci scade curentul pe care il poti consuma.
Spor.

Vin Mar 26, 2010 11:37 pm
Profil YIM

Daca vreau sa incarc niste acumulatori de la generator, conteaza mult daca nu-i pot incarca exact cat au nevoie dintr-o data? ca de exemplu,daca bate vantul vreo 10 minute, apoi sta, apoi iar mai bate nitel, se mai incarca ei?( eu vreau sa incarc niste acumulatori de 1,2v si 1800 mAh. inca nu stiu ce tensiune fiindca nu m-am hotarat ce dinam sa folosesc si ce circuit de incarcare sa fac. ar fi bune niste sugestii!)

Vin Apr 02, 2010 9:36 am

salut la toata lumea , sper ca nu vin prea tarziu
nu vreau sa va dezamagesc dar altermatoarele nu se preteaza bine la acest tip de eoliana ,mai ales la cel cu ax orizontal , introducerea unui multiplicator in sistem ingreuneaza mult si scade mult eficientza , si mai trebuie si excitat ,curent tot din baterie trage , sper sa pot posta cartea lui piggott mai jos daca nu cautati ceva legat de generatorul lui hugh piggott,
prima mea elicee a fost facuta din mici bucatele de tabla subtire de zinc , a doua dintr0un tub din pvc sectionat pe lungime , a treia din lemn ,dar fara experientza in constructie nu am reusit mai nimic cu ea , a parta a reusit sami incarce o jumat de baterie auto de 55 ah de fierbea mai zilnic ,pana saraca sia dat duhul :cry: fiindca nu am mai pututo stapani ,am pus in scurt eoliana sa nu se distruga dar fara folos .
spor la treaba numai bine ,

domnul admin muta topicul scris de mine in aceasta zona poate ne unim mai multi acolo suntem singurii.

Fişiere ataşate:
Hugh%20Piggott%20PMG%20May-October%202002.rar [1.98 MiB]
Descărcat de 187 ori
Lun Mar 28, 2011 9:51 pm

salut revin cu ceva modele de elicii realizate de mine inainte si dupa batalie :lol:

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: asa arata a 2 elicee din lemn dupa batalie ,pe prima nu aa mai pututo recupera
DSCN0925.JPG
DSCN0925.JPG [ 231.53 KiB | Vizualizat de 5698 ori ]
DSCN0128.JPG
DSCN0128.JPG [ 209.62 KiB | Vizualizat de 5698 ori ]
DSCN0121.JPG
DSCN0121.JPG [ 237.48 KiB | Vizualizat de 5698 ori ]
Lun Mar 28, 2011 9:59 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2