Acum este Vin Noi 22, 2019 10:17 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
filtru activ pentru sistem 5.1 
Autor Mesaj

Mesaj Re: filtru activ pentru sistem 5.1
serge scrie:
Nu doresc un sistem 5.1 facut doar dintr-o intrare stereo.
Sistemul meu vreau sa aiba atat cele 6 intrari necesare pentru 5.1 cat si o intrare stereo cu adaptor/filtru, de aceea este mai greu de controlat volumul pe 6 canale odata.

Buna dimineata ! De ce nu incercati sa cautati o schema a unui produs realizat industrial si sa extrageti doar cea ce va intereseaza din ea ! Alaturat pun un link unde gasiti o groaza de scheme la produse electronice/electrocasnice industrial realizate !

http://www.eserviceinfo.com/

Vin Mar 11, 2011 10:41 am

Am cautat si eu printre schemele de aparate produse industrial da nu am gasit niciunul care sa aiba controlul volumului analogic.

Lun Mar 14, 2011 12:25 am
Profil YIM

serge scrie:
Am cautat si eu printre schemele de aparate produse industrial da nu am gasit niciunul care sa aiba controlul volumului analogic.

Am inteles , insa exista ( am vazut eu ) sisteme audio 5.1 care poseda un potentiometru cu un buton mare sub care scrie MASTER VOLUME ! Acela are sistem analogic sau digital de reglaj ?

Mar Mar 15, 2011 10:17 am

Din cate am vazut eu acele sisteme care au un master volume rotativ de obicei nu este un potentiometru normal, este un encoder.
Acesta da impulsuri de up si down in fuctie de sensul de rotire, catre procesor.
Ieri mi-am comandat componentele, sper sa ajunga repede.
O intrebare pentru cei care se stiu cu difuzoarele:
La sateliti care vreau sa fie pe 2 canale (medii si inalte) conteaza atat de mult cutia (ma refer la volumul acesteia precum si la frecventa de rezonanta)?

Mar Mar 15, 2011 10:05 pm
Profil YIM

serge scrie:
Din cate am vazut eu acele sisteme care au un master volume rotativ de obicei nu este un potentiometru normal, este un encoder.
Acesta da impulsuri de up si down in fuctie de sensul de rotire, catre procesor.
Nu am stiut acest lucru si sincer imi vine greu a crede dar la urma totul este posibil !
serge scrie:
La sateliti care vreau sa fie pe 2 canale (medii si inalte) conteaza atat de mult cutia (ma refer la volumul acesteia precum si la frecventa de rezonanta)?

Pentru difuzoarele de medii si inalte ( fara joase ) cand lucreaza ambele intr-o incinta acustica nu prea are mare importanta volumul avand in vedere ca frecventele redate nu sant "basi" !

Mie Mar 16, 2011 1:09 am

Teoretic comentand se stie ca un difuzor cu cat este mai mic cu atat are o frecventa de rezonanta mai mare. Se stie ca la orice difuzor montat intr-o incinta inchisa aproape i se dubleaza frecventa de rezonanta. De asemenea se stie ca un difuzor nu poate reda sub frecventa de rezonanta. Dincolo de aceasta, presiunea sonora are o cadere abrupta. In aceste conditii, daca de exemplu pui filtre pe 100 Hz si folosesti in sateliti difuzoare cu rezonanta de 155 Hz si montate in incinta inchisa au spre 300 Hz, deci vei avea un gol in auditie intre 80- 100Hz si 300-350Hz (incluzand si caderile de -3 dB de la filtre). Acele frecvente vor fi mult atenuate si muzica ca si vocile nu vor suna bine. Practic nu stiu ce va iesi, fiindca nu am construit niciodata asa ceva si nici nu doresc sa incerc. Pentru mine stereo este de ajuns. Doua boxe sanatoase si un amplificator bun ma multumesc. Daca ascult Pink Floyd, vreau sa aud solo-urile de tobe stereo, in ambele boxe nu doar intr-un subwoofer. La un sistem din acesta artificial, basii sunt redati mono intr-un singur difuzor.

Mie Mar 16, 2011 11:15 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2