Acum este Vin Dec 06, 2019 9:24 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Alimentare de la contact 
Autor Mesaj

Mesaj Alimentare de la contact
Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva informatii.

1. Am nevoie sa trag o alimentare din contact de pana in 10A. Am un Ford Mondeo si un Cielo si am nevoie de fiecare.
Exista un cod pe "pinii" contactului (gen releu) nister numere ceva standardizate ? Ma pot lega de un nr anume sau cum ?
Imi trebuiesc pana in 10A, cum fac sa nu iau mai mult sau cum sa limitez curentul, pun un potentiometru (pot sa caut ceva la dezmenbrari - cum se numeste exact) ?
Sau trebuie sa iau plusul respectiv din tabloul de comanda, insa ideea este ca sa functioneze doar cu contactul pus.

2. Este suficient un fir (litat) cu sectiunea de 2,5 sau trebuie de 4, ultimul e mai indicat , ar rezista mai mult la "prajit" ?

3. Pentru a masura consumul pun pot pune un Amperimetru inseriat ?

4. In cazul unui consum in plus cam de 10A sistemul de incarcare (alternatorul, releul de incarcare) fac fata sa mentina bateria la acelasi nivel ?

Multumesc mult.

Doamne ajuta.

Vin Oct 16, 2009 7:55 pm

Mesaj Re: Alimentare de la contact
depinde ce vrei sa alimentezi si ce consum are aparatul respectiv, in functie de consumator dimensionezi si cablul pe care se va pune o siguranta de protectie.Te rog fii mai explicit cu ce vrei sa faci,alimentarea o poti lua din punctul comun de dupa contact.

Sâm Ian 16, 2010 3:13 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]