Acum este Mar Iun 25, 2019 7:44 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Temporizare pic12f629 
Autor Mesaj
Site Admin

Mesaj Re: Temporizare pic12f629
Montajul nu poate fi realizat cu un releu de temporizare ?
Este obligatoriu sa fie folosit un circuit de programare (pic12f629) ?

Sâm Ian 10, 2015 2:40 pm

Ms de raspuns,
Dar, construirea unui asemenea montaj,ar dura in primul rand cu reglajul temporizarii, plus altele.
M-am ghindit si eu la asa ceva gen 555, dar este prea mult de lucru si am mai lucrat cu microcontrolere, problema era ca-mi facea un prieten care este din pacate acum plecat.
Stiu si eu ceva programare dar nu ma descurc decat sa aprind un led mai multe... unde este vb. de aplicat formule la temporizare si este mult mai usor si cronometru este foarte precis.
Daca poate sa ma ajute cineva s-ar putea sa le fie de ajutor si altora acelora care-si fac autorizarea ptr. un nou dispecerat dupa noua lege.
Se ma mai poate face chestia asta si din alarma, dar trebuiesc ceva modele mai noi.
Lucrez inca la alarma pana una alta
Ms. si mai astept poate cineva binevoitor...

Sâm Ian 10, 2015 6:59 pm

Buna,
Revin din nou. Am realizat temporizarea cu o centrala de efractie si totul merge perfect.
Daca se mai loveste cineva de problema asta sa stie ca se poate realiza cu o centrala de efractie si nu mai are rost sa mai dea bani pe diverse module.
O seara faina va doresc.

Lun Ian 12, 2015 8:51 pm
Site Admin

Nu la la un temporizator cu 555 ma gandeam ci la un releu electrinic cu temporizare (RTP). Presupun ca era foarte eficient pentru acest montaj .. adica fiabil si robust.
(integratul 555 nici nu lucra la un asemenea timp lung de temporizare, temporizarea in acest caz era data de capacitate)

Este foarte bine ca ai realizat lucrarea cu acea centrala de efractie, daca functioneaza.

Posteaza niste poze.

Mar Ian 13, 2015 12:50 am

Salutare,
M-ai rugat sa pun niste poze, aici nu-i vad rostul, totul tine de programare.Am testat pe doua tipuri de centrale chestia asta(paradox,dsc),functioneaza bine pe ambele.
Daca este cineva doritor, sau interesat,sau chiar are nevoie de functia asta la dispecerat il ajut cu placere.
Pana una alta daca asta e rezolvata acu ma lupt cu sursa in comutatie ptr. audio, sa vad ce mai ard. :lol:

Mar Ian 13, 2015 11:41 pm
Site Admin

ok.

Mie Ian 14, 2015 4:33 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]