Acum este Vin Dec 06, 2019 9:02 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Receptie slaba 
Autor Mesaj

Mesaj Receptie slaba
Salut tuturor. Sunt nou pe acest fourum , si am si eu o nelamurire legata despre receptia slaba de la un aparat de radio,prinde doar un singur post,,radio romania actualitati'' daca nu ma insel .Problema sta in felul urmator: antena postului local este doar la doua blocuri distanta si nu stiu de ce nu prinde semnalul..deoarece il prinde si cel mai slab receptor..radio-ul are mai multe benzi:

uus(sunt doua ''butoane'' pe acesta banda )

us3 Mhz

us2 Mhz

us1 Mhz

um KHz

ul KHz

mentionez ca aparatul radio este unul de la ,,ELECTRONICA'' este ceva mai vechi..dar la cele 7 unde ale lui..ar trebui sa imi prinda semnalul meu dorit..care este foarte aproape de mine.....MULTUMEC MULT ASTEPT RASPUNS !!
:mrgreen:

Joi Mar 11, 2010 5:55 pm
Moderator

Mesaj Re: Receptie slaba
Salut
Pai sa o luam pe indelete:
1.Receptorul tau este gandit si fabricat foarte bine dar datorita timpului a mai pierdut unii parametrii , cineva cu experienta si cu rabdare il poate aduce in starea initiala.
2.Benzile de US cu mici modificari pot face receptia benzilor de radioamatori.
3.Cele 2 benzi de UUS , nu mai stiu exact , nu pot face receptia emisiunilor model nou , este vorba de normele CCIR si OIRT.
4.Chiar daca antena postului care emite ( cred ca asta ai vrut sa spui ) este f aproape , daca nu e tras receptorul in norma corespunzatoare nu vei avea receptie.
5.Daca vei preciza locatia ta , orasul , poate te indrum catre un radioamator sa te ajute , in caz contrar cauta un ,,mester" adevarat ( cu multa , multa experienta ca acestia noi ori nu au rabdare ori nu se pricep ) si te va ajuta.
6.Nu cred ca e competenta ta pentru ca ai fi precizat rezultatul verificarilor si masuratorilor.
Iti recomand sa cauti pe internet: norme de transmisie emisiuni in UUS , spectrul de frecvente radio , antene de radioreceptie.
SUCCES !

Joi Mar 11, 2010 6:48 pm

bine multumesc mult apropo .. mai am o statie emise receptie cred...AUDIOLINE pmr 005..dar nu am perechia..as putea sa fac ceva cu ea de exemplu sa vorbesc prin ea si sa se auda in radio(nu stiu cum sa spun adica sa o setez pe frecventa)....nu sunt in domeniu asa ca stiu mai putine desi ma faschineaza radioamatorismul...astept raspunsuri..si daca imi mai puteti da ceva idei despre ea si ce sa fac cu ea ..deoarece..nu vreau sa o arunc:) :mrgreen:

Joi Mar 11, 2010 7:17 pm
Moderator

Nu , din pacate statiile de radio de tip PRM sunt in banda de frecventa UHF , in jur de 430 MHz . Cauta perechea sau asteapta poate vei achizitiona in curand. De stricat e usor asa ca te sfatuiesc sa-i scoti acumulatorii sau bateriile si sa o pui bine , vine si timpul ei.

Vin Mar 12, 2010 10:20 am
Moderator

Nu ai precizat locatia , te indrumam spre radioamatori daca te pasioneaza acest sport , este tot un sport dar se lucreaza cu mintea mai mult. Poti sa-mi scri pe adresa yo9kpj@gmail.com dar la subiect sa treci ceva din care sa reiasa ca e vorba de tine , gen.... viitor radioamator , info radioamatori , etc. Mesajele fara subiect clar sunt sterse din oficiu. Succes !

Vin Mar 12, 2010 10:24 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]