Acum este Vin Noi 15, 2019 12:20 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Covertor VGA la S-Video 
Autor Mesaj

Mesaj Covertor VGA la S-Video
Buna ziua si bine v-am gasit. Sunt nou pe acest forum , asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine. :roll:
Apelez la amabilitatea si cunostintele dvs pentru a va cere o schema de convertor de la VGA(laptop,pc) la s-video sau scart.Am nevoie de un astfel de montaj pentru a putea viziona diferite aplicatii de pe laptop pe un tv.Precizez ca laptopul nu are iesire s-video ci numai vga,iar vizionarea unor aplicatii/prezentari pe ecranul sau de 15'' este destul de dificila in cazul in care un grup de indivizi ar vrea sa vizioneze concomitent acea aplicatie/prezentare.
Am vazut in comert astfel de convertoare dar pretul lor e destul de piperat, bugetul meu fiind momentan destul de restrans. :?
De asemenea am vazut o schema pe net care foloseste 2 CI-uri si anume 74ls86 si ad722 dar nu o pot construi deoarece nu am gasit de cumparat nicaieri aceste CI-uri.(am inteles ca nici nu se mai fabrica) :(
Asa ca va rog frumos daca aveti cunostinta de o astfel de schema sa ma indrumati cu un link sau sa o postati in cadrul acestui topic.
Va multumesc anticipat, Aurelian.

Vin Mai 28, 2010 3:22 pm

Mesaj Re: Covertor VGA la S-Video
Buna seara ! Mai jos aveti schema , cablajul si montajul finit al unui asemenea montaj precum si link-ul sitului de unde provine ! http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/vga2tv/circuit.html si nu e adevarat ca nu se mai gasesc asemenea integrate , trebuiesc cautate , cumparate sau recuperate , dar exista inca !
Succes ! :)

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: 3
3.gif
3.gif [ 35.64 KiB | Vizualizat de 2873 ori ]
Comentariu fişier: 2
2.gif
2.gif [ 15.89 KiB | Vizualizat de 2873 ori ]
Comentariu fişier: 1
1.gif
1.gif [ 5.22 KiB | Vizualizat de 2873 ori ]

Vin Ian 07, 2011 6:28 pm

Mesaj Re: Covertor VGA la S-Video
ar fi mai ieftin, intr-adevar sa iti construiesti tu convertorul.
daca totusi, te intereseaza, poti cumpara un convertor nou de aici: www.mikado.ro
costa 210 ron si ai iesirea pe rca, unde poti pune un adaptor la s-video, care e undeva la 2 roni
spor!

Dum Feb 06, 2011 1:43 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]