Acum este Mie Noi 13, 2019 2:21 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
emitator tv dintrun video player vechi 
Autor Mesaj

Mesaj emitator tv dintrun video player vechi
salut oameni buni as vrea sa fac un emitator tv dintrun video player vechi care are iesire out rf (tv) el functioneaza dar pe cablu pot prinde semnalul lui deci vreau sal fac sa transmita macar 30 - 50 metri cat este legal
deci miar trebui un montaj daca m-ati putea ajuta dar cu piese simple
uite am pus si cateva scheme

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: aceste sunt scheme emitatoare video si amplificatoare rf
scheme rf.rar [228.21 KiB]
Descărcat de 477 ori
Mie Apr 08, 2009 10:35 pm
Moderator

Mesaj Re: emitator tv dintrun video player vechi
Salut , apreciez interesul tau ( cam rar la tanara generatie ) si FELICITARI !
Din tuner-ul recuperat vom mai discuta in viitor , acum partea cea buna este ca ai dat peste schema necesara adica .. simple video transmitter dar numai ca principiu.
Iata cum faci: Faci un oscilator sa zicem pe 32 MHz cu un oscilator monolit ( 4 pini) recuperat de pe placile vechi de calculator apoi adaptezi semnalul , ca impedanta , si il introduci intr-un mic amplificator iar pe emitorul acestuia injectezi semnalul video complex , nu camera USB , iar la 20-30 m vei receptiona semnalul cu imaginea in timp real .
Acel semireglabil din emitorul tranzistorului final permite reglarea nivelului de semnal injectat. In curand vei gasi pe site-ul meu , www.yo9bxe.com , un asemenea emitator pe care il folosim la Palatul Copiilor pentru a vedea pe unde se plimba robotelul nostru.

Mie Apr 08, 2009 10:59 pm

deci pe mine mar interesa si prin alte mijloace sa fac un emitator tv si pe cale de infrarosi no problem; dar pe infrarosi imi trebuie si receptor si emitator
si spunetimi clar cum as putea face si acel oscilator de 32 biti de unde sal iau va rog frumos si o schema daca se poate

Joi Apr 09, 2009 9:10 am

uitati ceva mai simplu cu bc 547 sau echivalent

Fişiere ataşate:
simple-tv-transmitter cu bc 547.gif
simple-tv-transmitter cu bc 547.gif [ 24.55 KiB | Vizualizat de 6441 ori ]
Vin Apr 10, 2009 8:03 am

dar nu inteleg; t1; c5; c2;c3 adica ceva echivalente si unde le-asi putea gasi din ce aparaturi si daca ar mergea si cu bd 139 ?

Vin Apr 10, 2009 8:09 am
Site Admin

nu gasesti BC 547 ?

Sâm Apr 11, 2009 11:30 pm
Moderator

Oscilator 32 biti ? Colega , nu te supara , ai lacune cam mari .
Tranzistorul BC547 - 548 - 549 se gaseste pe toate drumurile ( ca sa zicem asa ) si costa cel mult 1 leu. In ceea ce priveste inlocuirea cu un BD aici lucrurile se complica pentru ca polarizarile in cazul unui BC547 nu sunt aceleasi in caz ca folosesti un BD139. Este bine sa costruiesti un micro-emitator FM si sa-l asculti intr-un receptor dar recomand ca acordul sa fie manual , sa-l poti gasi usor apoi sa treci la lucruri mai sofisticate. Oscilatoarele de 32 , 40 , 48 , 60 MHz se gasesc pe placile PCI - ISA mai vechi. In ultimi ani se folosesc cristale de quartz dar pentru tine un oscilator pe o frecventa mai mare de 12 MHz va ridica probleme. Este nevoie sa ai un tester de RF - voltmetru de RF care sa puna in evidenta si nivele foarte nici de oscilatie , problema de radiofrecventa este foarte frumoasa dar toceste nervii la maxim. Ce ai realizat pana acum in acest domeniu al radiofrecventei? Pe curand!

Dum Apr 12, 2009 12:05 am

sunt incepator dar ma interesa de unde as putea gasi din schema precedenta t1; c5; c2;c3 adica ceva echivalente din ce aparaturi vechi sau noi multumesc mult

Dum Apr 12, 2009 12:31 am
Site Admin

Componentele se gasesc in magazinele de specialitate si sunt ieftine.

Mie Mai 13, 2009 5:07 pm

Deci, sa o luam usor. Modulatorul exista in videoplayer sub forma unei cutii dreptunghiulare de tabla ce are ca borne de intrare, alimentare cu +, intrari video si audio iar iesire este chiar mufa de antena ce merge la televizor. Ai nevoie doar de un amplificaror de radiofrecventa conectat cu intrarea in iesirea modulatorului ce duce spre TV si la iesirea amplificatorului conectezi o antena (o sarma). In principiu un amplificator de banda larga ar fi suficient pentru a nu te complica cu acordul daca incerci sa folosesti circuite acordate cu bobine sau linii. Cred ca ai putea transmite la peste 100m, cu doua tranzistoare BFR96.

Elimini filtrele de la intrare si condensatorul de 1nf il legi direct la iesirea modulatorului cu un cablu coaxial. Scuze pentru calitatea proasta dar am scanat o hartie copiata prin 1980 dintr-un catalog Siemens cu un copiator romanesc. Succese !.

Fişiere ataşate:
BFR96.jpg
BFR96.jpg [ 337.54 KiB | Vizualizat de 5873 ori ]
Dum Sep 26, 2010 10:59 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ]