Acum este Vin Dec 06, 2019 9:09 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
sistem de aloarma cu camere vodeo de captare 
Autor Mesaj

Mesaj sistem de aloarma cu camere vodeo de captare
Simati domni, va rog ajutati-ma atit cu sfaturi dar si cu o schema concreta de cablare caci vreau sa-mi montez un sistem de alarmare la un punct alimentar aflat intr-o comuna din jurul orasului Slatina jud. olt, la o dist. de 10km , eu locuind in oras. As vrea sa folosesc 4 camere de luat vederi,de jur imprejurul cladirii,si am nevoie de sprijinul dvs. al celor profesionisti sa-mi spuneti citeva variante si modul de captere ,stocare si transmitere a informatiilor de alerta, nu detin tel. fix ci doar mobil. Va rog sa-mi raspundeti pt. a reveni dupa caz cu informatii concrete din partea mea. Cu stima.

Joi Mai 10, 2012 12:48 pm
Site Admin

Mesaj Re: sistem de aloarma cu camere vodeo de captare
"Echipamente care sa realizeze functia ceruta de dumneavoastra se gasesc, cel mai probabil, in comert.

Transmiterea informatiei la o distanta de 10km, fara transport prin cablu, se poate face utilizand telefonul mobil (reteaua GSM) sau alta retea de telecomunicatii.
O diferenta "puternica", mai ales financiar, apare ... daca doriti sa vizualizati in timp real imaginile de pe camerele web amplasate in jurul cladirii sau ... de exemplu ... sa fiti instiintat printr-un apel pe mobil cand in jurul cladirii au avut loc miscari, camerele video inregistrand permanent imaginile independent de aceste miscari.
Ultima solutie necesita numai un telefon mobil si un sistem simplu de comanda a acestuia la sesizarea miscarii.
Daca doriti vizualizarea permanenta a imaginilor de pe camerele web, puteti realiza aceasta prin internet (daca comuna respectiva are net) ... de exemplu. Aceasta presupune o conexiune la net in magazinul dumneavoastra,racordarea camerelor la PC printr-o placa adegvata (depinde de la cate camere doriti sa captai informatia ... inteleg ca 4), soft corespunzator, o sursa ups, calculatorul permanent in functiune si racordat la internet ... iar acasa internet, calculator,soft."

Sâm Mai 12, 2012 3:59 am

Stimate domn, cu referenta de rigoare, va rog sa-mi spuneti efectiv cum sa procedez, sa spunem ca nu vreau in timp real sa vizualizez ci la 12 ore sau 24 ore sau ori de cite ori este nevoie cind apar infractori, ce echipament trebuie sa achizitionez si care este varianta mai ieftina si totusi eficienta. Va multumesc. Cu stima.

Lun Mai 14, 2012 10:10 pm
Site Admin

Nu detinem schema in detaliu a unui astfel de echipament. Oricum, este putin probabil sa fie rentabila, financiar, realizarea lui de catre dumneavoastra. In Romania o societate ce comercializeaza echipamente de acest gen este RCTEAM SA, adresa:http://www.rcteam.ro/sistdesec.php. Fiind societatea cu care colaboram, putem sa le trimitem noi aceste informatii iar ulterior sa va comunicam un rezultat, lasati un numar de mobil.

alternativa, vizitati paginile:
http://www.diytrade.com/china/pd/101135 ... phone.html
o singura camera:
http://www.thehightechstore.com/cctv.html

Dumneavoastra stiti cel mai bine in ce masura va intereseaza vizualizarea "infractorului" sau inregistrarea imaginilor, dar, o varianta de instiintare la prezenta unei persoane in magazin, pe celular, prin reteaua GSM, fara, insa, a vedea imaginea, este cu mult mai ieftina. Aceasta presupune amplasarea unor sesizoare de miscare in interiorul magazinului ... legarea in serie a contactelor de actionare a acestora (daca sunt in pozitia normal-inchis) si conectarea lor la un celular oarecare.
vedeti produlul la: http://www.oderom.ro/produse.php?cat=SEC

Mie Mai 16, 2012 2:11 am

Va multumesc pt. informatii sunt se pare foarte multe variante , poate chiar ceva si pe baza de "bluetooth", oricum tot respectul si voi reveni atunci cind incep treaba. Cu respect

Joi Mai 17, 2012 5:51 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]