Acum este Vin Dec 06, 2019 9:47 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Activitatea noasta , a elevilor Clubului Copiilor Targoviste 
Autor Mesaj
Mesaj Activitatea noasta , a elevilor Clubului Copiilor Targoviste
http://www.youtube.com/watch?v=q6c9SMioadU&feature=channel_page

Sâm Mar 28, 2009 4:35 am

Mesaj Re: Activitatea noasta , a elevilor Clubului Copiilor Targoviste
e o treaba extraordinara pacat ca nu sunt prea multe cluburi de acest gen in romania (cel putin nu stiu eu) as dori sa particip si eu la sa un curs da in brasov nu am auzit de asa ceva

BRAVO BRAVO

Sâm Mar 28, 2009 9:33 pm
Profil YIM

E frumos ce faceti la clubul copiilor din Targoviste, felicitari!

In alta ordine de idei, cluburi ale copiilor exista si la Iasi (acu 16-17 ani in urma frecventam si eu ore de info la Palatul Copiilor din Iasi) si la Brasov si cam prin toate orasele mai maricele din Romania. Ca nu se fac robotei, asta e alta poveste. Cine vrea sa faca robotei, trebe sa cunoasca putina programare, putina electronica si putin mecanica. In general, astea 3 se adunca mai rar in capul&cunostiintele unei singure persoane...In general (dar poate ma insel!) electronistii au ca hobby radioamatorismul si activitati care sa-i "pazeasca" de programare. Programatorii, in general, n-au ca hobby nimic fiindca este larg raspandita ideea ca "nu fac soft decat daca castig bani". Iar cei carora le place partea de mecanica se baga pe modelism si chestii de astea.
Cand zic hobby in acest context, ma refer strict la activitati prin care omul construieste ceva de amuzament, pentru relaxare, ca sa se dea mare, etc. Nu ma refer la cultivat flori, plimbat cainele prin parc, mers cu bicicleta, etc. Pot fi si astea hobbyuri, dar nu la ele ma refeream in acest context.

Ultima oară modificat de bld pe Mie Apr 08, 2009 4:33 pm, modificat 1 dată în total.

Vin Apr 03, 2009 11:39 am
Profil WWW
Va multumesc foarte mult pentru faptul ca apreciati munca noastra.Nu foarte multi zic "bravo".In alta ordine de idei acum un an eu habar nu aveam ce e ala microcontroller sau cu ce se mananca programarea.Acuma stau si ma uit,ia uite unde am ajuns si ce am realizat.Stiu limbaj de asamblare,nivel mediu si Visual Basic incepator spre mediu.Inteleg mikroPascal si alte limbaje care mi se par relativ usoare.Domnule Budaciu,va mai aduceti aminte despre prima noastra conversatie pe messenger cand va intrebam cum sa programez si eu un pic :).Va multumesc foarte mult pentru faptul ca mi-ati dat detalii despre ce trebuie sa invat si deasemenea d.prof Ghiteanu Ion de la Palatul Copiilor,fara dansul nu as fi avut habar cum se lipeste o rezistenta sau de cate tipuri este un tranzistor.

Vin Apr 03, 2009 3:43 pm
Site Admin

mihai 2, ai cautat in Brasov un club al copiilor ?
daca gasesti te rugam sa ne trimiti adresa si noua.

Mie Apr 08, 2009 4:11 pm

http://scoli.didactic.ro/_palatul_copiilor_brasov_brasov/

Uite ca am cautat eu... :) Nu se putea sa nu existe asa ceva! Tot Palatul Copiilor ii zice si la Iasi.

Mie Apr 08, 2009 4:32 pm
Profil WWW

Citat:
Domnule Budaciu,va mai aduceti aminte despre prima noastra conversatie pe messenger cand va intrebam cum sa programez si eu un pic .Va multumesc foarte mult pentru faptul ca mi-ati dat detalii despre ce trebuie sa invat

Da, "domnul Budaciu" isi aduce aminte :) Cu placere si pentru putin!

Citat:
Acuma stau si ma uit,ia uite unde am ajuns si ce am realizat.Stiu limbaj de asamblare,nivel mediu si Visual Basic incepator spre mediu.Inteleg mikroPascal si alte limbaje care mi se par relativ usoare.

Bravo!
Sa stii ca limbajele de programare trebuie sa le privim ca pe niste "unelte" cu care construim ceva. A invata un limbaj de programare, nu e un scop in sine. Scopul este sa folosim la ceva acel limbaj de programare. Sfatul meu este sa incerci sa te perfectionezi cat mai mult in unul, maxim doua limbaje de programare. In momentul in care stii bine un limbaj si stii sa faci treburi avansate cu el (sau, cu alte cuvinte, stii sa faci aproape tot ceea ce vrei sau ti se cere!), iti vine usor sa incepi chiar si de la zero invatarea altui limbaj de programare! Si asta nu o zic asa ca un concept filosofic, ci din propria experienta ;)

Mie Apr 08, 2009 4:48 pm
Profil WWW
Site Admin

mihai 2 scrie:
e o treaba extraordinara pacat ca nu sunt prea multe cluburi de acest gen in romania (cel putin nu stiu eu) as dori sa particip si eu la sa un curs da in brasov nu am auzit de asa ceva

BRAVO BRAVO

bld, ti-a gasit adresea !!
http://scoli.didactic.ro/_palatul_copii ... ov_brasov/

intra in legatura cu cei de acolo daca esti interesat !

Sâm Apr 11, 2009 6:57 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ]