Acum este Mie Noi 13, 2019 6:47 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
clocitoare 
Autor Mesaj

Mesaj clocitoare
daca as lua toata instalatia de pe o clocitoare cleo 5 si as pune-o intr-un frigider pentru a castiga capacitate, ar da randament? sau ar trebui de la doua? o sa revin cu dimensiunile interioare ale frigiderului

Vin Mai 04, 2012 1:39 pm

Mesaj Re: clocitoare
Daca cunosti bine procedeul de clocire a oului, atunci poti sa te apuci de asa ceva. Nu trebuie sa uiti ca o clocitoare are nevoie si de umiditate, deasemeni oul mai trebuie si intors. Trebuie sa mai adaugi inca o sursa de incalzire(ce te faci daca ramai fara tensiune la retea cateva ore), cum ar fi: vas cu ulei si serpentina. Spor la treaba..... Petrica

Sâm Mai 05, 2012 9:54 pm

Mesaj Re: clocitoare
Salut Petrica! I-ti multumesc pt raspuns chiar daca nu mai lamurit pre mult, cel putin ai avut intentie. ca sa fiu mai explicit as vrea sa adaug dimensiunile frigiderului pe care intentionez sa-l folosesc: latime:70, inaltime:80 adancime(fata-spate):49; acestea sant dimensiunile spatiului util di interiorul frigiderului, mai am si alte frigidere dar eu intentionez sa-l folosesc pe acesta fiind cel mai lat. foarte lejer as putea sa introduc patru gratare de cate 60 de oua lasand suficient lo pentru o intoarcere semiautomata (fiecarui gratar lasam 7 cm pt o cursa de dute-vino astfel rostogolim oul cate 180° fara a deschide usa)
m-am mai gandit si la un sistem de evacuare a bioxidului de carbon produs de embrioni, punand cate un furtunel de diametrul 6mm in toate cele 8 colturi si inca unul mai gros, de 10mm chiar in centru, toate aceste 9 furtune fiind scoase printr-o singura gaura deasupra si nu stiu daca ar fi bine fortata aspirarea cu un ventilator mic.
m-ai intrebat daca cunosc procedeul de clocire al oului?, in oarecare masura: da, deja fac asta doar cu o clocitoare cleo 5 care mi-a scos deja ratuste si in weekend-ul acesta intentionez sa o umplu la capacitate cu oua de gaina brahma iar dupa ce vor iesi puisorii (prima decada a lunii iunie) o s-o trec in frigider, asa ca mai am suficient timp pt a o gandi bine
refritor la sursa de incalzire de rezerva, ma gandeam la ceva, ceva cu becuri, despre serpentina cu ulei nu stiu nimic, dezvolt-o putin te rog!, poate s-ar dovedi viabila, iar despre pene de curent aici nu se prea intampla(locuiesc in spania).
revenind la frigider, avand capacitatea mai mare stiu ca ar dura mai mult timp sa o ridice la 38°, dar odata incalzit pierderile ar fi mult mai mici precum la carcasa de cleo5, pt incalzirea initiala as putea sa ajut cu un proiector de 500 w, nedumerirea mea este daca ventilatorul de la cleo 5 ar fi suficient pt omogenizaraea aerului- temperaturi din interior?, sau ar fi recomandat sa mai adaug ceva ventilatoare precum cele din pc-uri?
deasemenea unde ar fi indicat sa fixez senzorul de temperatura ? sus? jos? centru? nu afecteaza in oarecare fel faptul ca i-as taia cablul senzorului si l-as prelungi?
oricine poate da o idee, un sfat pt a concepe cat mai bine proiectul este binevenit si este rugat sa-si posteze parerile
cateva imagini cu ceva asmanator:
http://www.milanuncios.com/pajaros/incu ... esanal.htm

salutari tuturor

Mie Mai 09, 2012 11:13 am
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]