Acum este Vin Noi 15, 2019 9:17 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
ROBOTI DE DIVERTISMENT 
Autor Mesaj

Mesaj Re: ROBOTI DE DIVERTISMENT
asa e foarte bine pot sa imi inglobez si eu pe ''robotelul" meu ceva mai sofisticat. si ca sa iti raspund si tie yo9hnh nu la componente simple ci chiar complicate cuim ar fi un microcontroler da sa ocupe cat mai putin spatiu si cablajul sa fie usor de facut :D

Sâm Apr 04, 2009 6:13 pm
Profil YIM
Ca mcu as recomanda un pic16f628 pentru ca este usor de programat si este mai ieftin decat un pic16f84 si mai ales ca are oscilator rc intern,adc,usart,etc.
Un alt aspect ar fi ca robotul sa fie construit in asa fel incat sa i se poata faca upgrade.

Dum Apr 05, 2009 4:47 pm

daca mi-ai arata si schema ar fi bine...

Mar Apr 07, 2009 6:42 pm
Profil YIM
Site Admin

vezi robotul din revita InfoElectronica.

Mie Apr 08, 2009 4:08 pm

prea complicat

Mie Apr 08, 2009 7:43 pm
Profil YIM

Citat:
prea complicat

Sau poate mai trebe sa inveti tu cate ceva inainte sa-ti propui idealuri marete ;)
Stii cum e, inainte sa vreau sa dobor recordu la alergat cu viteza, trebe sa ma antrenez sa pot sa alerga repede...

In alta ordine de idei, ce anume, mai exact, e asa de prea complicat la acel robot? :shock: Ca poate mai elimini una-alta (din alea complicate) si ramane mai simplu. In afara de asta, nu te astepta ca cineva va sta acuma si va crea anume pentru tine o schema simpla. E imens de putin probabil. Multi dintre noi cand am inceput, n-am avut o schema anume cu care sa incepem ci am mers pe varianta "prin incercari". De aia nici nu avem de unde sa scoatem "scheme simple": pentru simplul fapt ca nu le avem! Abia dupa ce ne-am prins oleaca cum merge treaba in domeniu asta, am inceput sa fim in stare sa facem niste scheme; numai ca o data ce am avansat, n-am mai facut schemele simple, ci am trecut direct la schemele "prea complicate" :) Si uite asa, nimeni n-are de unde sa scoata o "schema simpla"... :mrgreen:

Mie Apr 08, 2009 11:17 pm
Profil WWW

deci eu nu ma refer la complexitatea componentelor
ca defpt sun putine ca numar
Prin COMPLICAT vroiam sa ma refer ca nu vreu sa indeplineasca chiar asa de multe functii. Si la mini sumo ma-m uitat. MA gandeam la ceva mai nou
adica vreu ceva sa mearga cu pic il programez si asta face

Joi Apr 09, 2009 3:05 pm
Profil YIM
Site Admin

precizeaza concret numarul de functii ca sa vorbim mai clar.
daca vtei ceva banal vezi si pe :
http://www.robotsforkids.com/index.htm
din adresele anterioare nu ai gasit nimic ce sa te satisfaca ?

Joi Apr 09, 2009 9:26 pm
Eu am in constructie un robot cu pic16f876.Sasiul robotelului este deja construit,i-am conceput schema cablajului cu microcontroller in Ares(face parte din Proteus).
Acum 2 saptamani i-am ars servomotoarele si i-am conceput deasemenea si o punte H.
Programul l-am rescris in MikroPascal pentru ca este mult mai usor.
Ieri i-am facut niste teste,functioneaza asa cum ma asteptam.
Reactioneaza la lumina foarte precis numai ca trebuie sa ii adaug niste temporizari.Ca senzori i-am pus 2 fototranzistori conectati la ADC.
Maine am sa lucrez la puntea H si la un programator ICSP si sper sa definitivez totul.Ca de poimaine intru in carte rau :)

http://www.yo9hnh.wordpress.com

Mar Apr 21, 2009 2:51 am

haideti mai vorbiti pe forum
ca de vre-o 2 zile ati murit

Mar Apr 21, 2009 9:40 pm
Profil YIM
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul