Acum este Vin Iul 03, 2015 10:52 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Carti de electrotehnica scanate 
Autor Mesaj

Mesaj Re: Carti de electrotehnica scanate
http://romania-inedit.3xforum.ro/post/4 ... an_Tail0r/

Chenarele roşii au fost puse cu Adobe Acrobat X, ele se pot înlătura dacă aveţi acest soft instalat, dar puteţi folosi Paint din Windows sau mult mai bine, un editor foto gratuit cum este Paint.NET sau orice alt fotoeditor.

Joi Feb 12, 2015 6:21 pm

Imagine

Dum Feb 15, 2015 6:13 pm

Buna ziua dl. UciN am mai incercat sa lucrez cu ST . Am reusit ceva am prelucrat o documentie mai veche RCA de tiristore de pe net . A iesit bine, a impartit paginile in doua . Dar tot a fost ceva ce nu am inteles . Am vrut ca iesirea sa o fac alb /negru din ST. Si a pierdut foarte mult din calitatea pozelor care erau gri ( nu tocmai de calitate). Singura solutie care am gasit-o a fost a scot in format gri la 300dpi din ST si apoi am facut alb negru cu Irfanview, si asa a fost foarte bine. Cu ST am facut doar impartirea in pagini. Nu am inteles ce se intimpla .
Am mai incercat sa fac la alta carte si selectarea textului dar aici nu stiu ce se intimpla, unele poze ies bine pot misca conturul albstru peste tot in poza, dar la unele poze, in mod aleator le taie complet stinga dreapta din formtul pozei si nu mai pot face nimic. Dreptunghiul acela albastru nu se mai duce pe tot formatul pozei si se pierde continut util.
Pacat ca programul a fost abandonat si nu mai e actualizat.
Inca nu am gasit solutia optima de scanare cu sculele care le posed eu.
Am o rugaminte tot nu m-am descurcat cu bazele electrotehnicii de Timotin . Dac ati putea sa scanati vol 1.
Eu am multe carti si foarte putin timp . Daca aveti nevoie de ceva si nu aveti puteti sa ma intrebati si daca am scanez .
Multumesc

Lun Mar 09, 2015 3:28 pm

În primul rînd trebuie înţeles foarte clar faptul că o scanare gri submediocră - rezoluţie sub 150 dpi - NU TREBUIE CONVERTITĂ în alb-negru pentru că aşa cum aţi observat, se pierd toate detaliile.
Dacă totuşi insistăm, soluţia pe care trebuie s-o alegem în acest caz este un OUTPUT artificial de 600 dpi pentru Alb-Negru.

ATENŢIE!
NU ORICE SCAN POATE FI TRANSFORMAT ÎN ALB-NEGRU.
De aceea am precizat să se scaneze la 300 dpi gri.

În legătură cu selectarea conţinutului util: trebuie să înţelegem cu toţii că nu există program sau software perfect. Unele selectări va trebui să le facem manual, dar trebuie să fim atenţi şi la modul în care s-a făcut despărţirea paginilor - Split Pages, să revenim aici dacă este cazul şi să facem, de asemenea, despărţirea manuală.
În cazul fotografiilor, ST mai poate greşi atît la despărţire cît şi la selectarea conţinutului.

Fotografiile pot fi păstrate gri (Mixed Mode) şi apoi inserate în lucrare folosind două programe: Scan Tailor Split şi DjVu Imager.
Scan Tailor Split procesează fişierul OUT rezultat din Scan Tailor şi se obţin două foldere 1 şi 2.
Folderul 1 conţine imaginile alb-negru.
Folderul 2 conţine doar fotografiile gri.
Folderul 2 se prelucrează cu DjVu Imager şi la urmă se inserează în lucrare.
Detaliile de lucru se găsesc pe Romania Inedit.

Din păcate, nu mai am nici un volum din Bazele Electrotehnicii. Au fost împrumutate şi returnate.

Soluţia optimă de scanare pentru mine rămîne în continuare ABBYY FineReader 9, cu driverul WIA, nu TWAIN.

Nu sînteţi obligat în nici un fel să scanaţi lucrările pe care le deţineţi. Trebuie să faceţi asta NUMAI dacă consideraţi că MERITĂ să cheltuiţi timpul dvs. liber şi banii pe energia electrică pentru a ne oferi nouă aceste lucrări.
Trebuie să faceţi asta NUMAI din plăcere.
Scanatul şi prelucratul cărţilor trebuie să fie o plăcere, nu o corvoadă.

Personal sînt interesat de următoarea lucrare:

Imagine

Lun Mar 09, 2015 5:55 pm

Buna ziua, nu e vorba de nici o corvoda. Nu la asa ceva m-am referit. doar ca avind timp limitat si nici nu stau prea bine cu sanatatea m-am gindit sa scanez cea ce intereseaza in mod special pe cineva de pe forum in msura in care pot.
Stiu ca programele sunt limitate si nu sunt perfecte. Dar am crezut ca v-ati lovit de problema asta . Pozele care sunt taiate incorect sunt bune ca continut, sunt deja alb negru dar mai au mici pete pe margine. Ma gindeam sa testez posibilitatea de a le elimina si sa si pun un mic contur. Ele provin din alta carte . Nu m-am exprimat eu clar, scuze .Dat fiind ca taie complet din pagina, adica ii modifica formatul nu mai pot sa corectez nimic manual . Ma gindeam sa elimin pozelele astea din proiect si sa le prelucrez altfel dar cum le mai fac de aceas marime cu celelalte. Din pacate nu mi-a venit ideea sa fac o poza ca sa va arat. Asta era ideea si credeam ca e vreo rezolvare cu setarile din ST.
Nu am acest carte, am Protectia prin relee Vol 2 Alexandru Emanoil luata de pe net. Numai stiu de unde poate chiar de pe aici. Daca nu o aveti o voi posta . Poate va e utila.

Ultima oară modificat de popescu1961 pe Lun Mar 09, 2015 10:18 pm, modificat 1 dată în total.

Lun Mar 09, 2015 7:56 pm

N-am înţeles exact ce vreţi să spuneţi, dar presupunînd că aveţi o situaţie de genul celei din imagine, aceasta se poate corecta aşa cum am spus, revenind la pasul 2- Split Pages.
Aici aveţi nişte mînere ca nişte bile albastre aflate la capetele liniei de separare, de care puteţi trage în orice direcţie pentru a corecta despărţirea.
http://i.imgur.com/KMJnfjl.png
http://i.imgur.com/EBU7wFy.png

Am cartea de care aţi pomenit, a fost scanată de mine pe la începutul „carierei”.

Lun Mar 09, 2015 10:15 pm

Nu nu este aceasta situatie. Asta am inteles cum se face se trage de bile sau de chenarul albastru care inconjoara textul. Sa incerc sa fiu mai clar .
Este vorba de o pagina de carte alb negru de calitate buna care atunci cind este prelucrata este ingustata . E ca si cum tai dintr-o poza din stinga si dreapta cite o banda verticala . Informatia aceea e pierduta definitiv. Chenarul albastru se misca doar pe portiunea ramasa . Un amanunt am folostit ultima versiune de ST pe 64 de bit, pe win 7 pe un alt calculator . O fi ceva cu versiune asta a programului ?Calculatorul meu pe win xp pe 32 este slab. Miine o sa incerc pe win Xp . Deja ma intriga ciudatenia asta. La urma urmeni este simplu de lucrat cu ST

Lun Mar 09, 2015 10:28 pm

Nu-mi dau seama ce să fie, am nevoie de o imagine să mă lămuresc.
E posibil să aveţi rezoluţii diferite ale imaginilor de prelucrat?

Eu folosesc această versiune a programului pe Win XP sau 7 pe 32biţi:
http://www.mediafire.com/view/alw8uw6v5 ... nstall.rar

Lun Mar 09, 2015 10:35 pm

Rezolutia pozelor este aceas. Am verificat, eu am folosit programul ultima versiune cum zic ei de pe situl http://www.scantilor.org scantailor-0.9.11.1-64bit-install . Nu stiam ca mai e si o alta versiune mai mai noua.
Se pare ca pe siteul acesta http://www.diybookscanner.org mai e o alta versiune inbunatatita .
http://www.diybookscanner.org/forum/vie ... =21&t=1144

PS. Gata am priceput ce face. Din motive obscure incerca sa faca split page si imi taia poza. Eu am sarit de faza cu split page pentruca nu era nevoie sa fac asta. Si nu m-am uitat acolo. Am rezolvat .La paginile cu problema intru in split page si trag de cele doua bare albastre vericale in sting si dreapta .In felul asta nu imi mai taie poza si cind il pun sa selecteze textul merge ok.
Toate versiunile de ST pe 32/64 si cea e la dv fac la fel. Nu stiu ce au pozele astea de se pacaleste programul . Sunt vreo 5 buc din 400. Vizual sunt la fel ca celelalte.

Lun Mar 09, 2015 10:44 pm

De fapt, motivele nu sînt deloc obscure. Practic, despărţirea este pe automat (Split Line - Auto), aşa încît ST greşeşte în cazul cîtorva imagini. Aşa cum am spus, nu este un soft perfect.
Nici măcar nu trebuie să trageţi de liniile de despărţire, ci doar să alegeţi sub Page Layout pictograma din stînga - pagină completă nedespărţită. Asta, dacă e doar o pagină simplă, nu una dublă.
http://i.imgur.com/diLJZjS.png
http://i.imgur.com/j1enAQc.png

Mar Mar 10, 2015 6:21 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul