Acum este Sâm Aug 30, 2014 9:10 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Amplificateoare pe lampi 
Autor Mesaj

Mesaj Re: Amplificateoare pe lampi
Am gasit CRX620, poate sunt asemanatoare. http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=20550

Dar la ce-ti trebuie schema ?. Daca este pentru depanare, apeleaza la un electronist cu experienta ce se descurca fara sa aiba nevoie de schema neaparat.

Vin Mai 08, 2009 10:53 am

Miscarea electronilor in vid fata de semiconductor este mult mai rapida fara deplasarea punctului optim de functionare , calitatile sale sunt net superioare semiconductorilor (nu si fiabilitatea ), transformatoarele de iesire (cele de firma)au un raspuns LINIAR in frecventa 20hz-20Khz deci nu se pune problema atenuarii la capetele benzii
Pentru mai multe informatii detaliate si cu linkuri utile si scheme de amplificatoare cu tuburi vezi : www.cyberteam.ro sectiunea home-made vezi toate partile .

Dum Noi 01, 2009 3:43 am
Site Admin

In vid miscarea electronilor nu este data de ciocnirea intre acestia, adica din aproape in aproape, ca in semiconductor, deci nu suporta comparatie vitezele.

Mar Ian 05, 2010 9:24 pm

Sorynake scrie:
Miscarea electronilor in vid fata de semiconductor este mult mai rapida fara deplasarea punctului optim de functionare , calitatile sale sunt net superioare semiconductorilor (nu si fiabilitatea ), transformatoarele de iesire (cele de firma)au un raspuns LINIAR in frecventa 20hz-20Khz deci nu se pune problema atenuarii la capetele benzii
Pentru mai multe informatii detaliate si cu linkuri utile si scheme de amplificatoare cu tuburi vezi : http://www.cyberteam.ro sectiunea home-made vezi toate partile .
Chestia asta se afirma in toate comparatiile intre tranzistori si tuburi electronice pe la sfarsitul anilor `50 cand tranzistoarele cele mai bune nu puteau depasi 20 Mhz. Dar intre timp situatia a luat o intorsatura inversa. Semiconductoarele au ajuns la sute de gigaherti unde nici un tub electronic nu viseaza sa ajunga.

Mie Mar 03, 2010 10:00 am

Sorynake scrie:
Pentru mai multe informatii detaliate si cu linkuri utile si scheme de amplificatoare cu tuburi vezi : http://www.cyberteam.ro sectiunea home-made vezi toate partile .

"Recombinarea purtatorilor de sarcina este mai rapida la tuburi decat la tranzistori bipolari , solutia este mosfet-ul "

Daca nu am citit fraza asta de zeci de ori si dupa parerea mea mosfet-ul nu poate inlocui tubul iar lampa , denumirea traditionala a tubului , nu poate fi mai hi-end ; hi-fi ; etc. decat semiconductorii, lampa este ok in unele ( putine de tot ) privinte si este un moft ( o mica obsesie de masa ) care prin regim DIY astazi este greu de realizat , nu zic ca nu au calitati dar sa nu exageram ! :!:

Lun Dec 27, 2010 12:12 pm

Prin anii `70, majoritatea cluburilor si discotecilor din Romania erau dotate cu amplificatoare de 40W fabricate la Bucuresti cu EL34. Si au inceput sa apara amplificatoarele Vermona fabricate in fosta RDG cu tranzistori. Diferenta de calitate era imensa. Cum intrai intr-un loc unde se folosea amplificator pe lampi, te izbeau basii anemici si spalaciti. Se formase si o zicala: Sunt basi basiti de lampa !. Dar cele Vermona dadeau un bas plin si puternic ce te izbea in stomac. Numai prin comparatie s-a putut face diferenta.

Lun Ian 10, 2011 1:03 pm

Pai si atunci ce atata valva cu tuburile si electronica audio bazata pe lampi , ca sa nu mai vb. de preturi , care e spil-ul ? :roll:

Vin Ian 14, 2011 5:28 pm

Spilul este ca cei in varsta, toata viata au ascultat la aparate de radio cu lampi si au urechea obisnuita cu acel sunet care le place foarte mult. De asemenea dupa cum am mai scris in alte locuri, amplificatoarele pe tuburi au un raspuns foarte slab la semnale nesinusoidale. Toate varfurile sau semnalele treapta nu le pot reproduce ci le rotunjesc. Din aceasta cauza, sunetul pare mai cald. In muzica insa nu sunt pur sinusoidale toate sunetele. Cu un analizor spectral i-ti dai seama usor ca aceasta este o realitate. Dar asta se poate reproduce foarte usor si la tranzistori, omorand slewrate-ul cu rezistente de sarcina mari si condensatori ce strica caracteristica de frecventa si cu condensatori de cuplaj de valoare mica intre etaje ce strica raspunsul in frecventa la joase. Prin introducerea generatoarelor de curent constant in locul rezistentelor de sarcina in schemele cu tranzistori, se urmareste liniarizarea amplificatoarelor fiindca se stie ca incarcarea unui condensator printr-o rezistenta este o functie exponentiala si nu lineara. Dar "sunetul de butoi", caracteristic lampilor se datoreste altor cauze. Etajul final la un amplificator cu lampi este un etaj cu transformator de iesire, transformator ce are un comportament diferit la diverse frecvente, datorita faptului ca este o inductanta si defazajele introduse de el la diverse frecvente sunt incontrolabile si nu se poate aplica o reactie negativa prea profunda fiindca etajul final va autooscila. Reactia negativa puternica este necesara deoarece un amplificator cu transformator de iesire are o impedanta de iesire mare, datorita faptului ca tuburile electronice amplifica in tensiune. Avand impedanta mare de iesire, difuzorul nu este puternic amortizat. Un bas puternic aplicat bobinei mobile o face datorita inertiei sa se miste in continuare fiindca iesirea de impedanta mare a amplificatorului nu reuseste sa o oporeasca din miscare si ea (membrana) continua o miscare de oscilatie amortizata. Asta face ca basii sa sune nenatural cu un gen de rezonanta ca de butoi. Probabil vor sari multi pe mine sa ma contrazica dar pot sa le spun ca cine nu crede este invitatul meu. Am aparatura de laborator si prin masuratori pot dovedi ce am afirmat mai sus. S-ar putea sa ramana surprinsi cat de prost este un amplificator pe lampi si ce rezistenta mare de iesire are (care se poate masura in cateva minute).

Vin Ian 14, 2011 6:03 pm

De curiozitate as construi un amplificator mic pe lampi de vre-o 4 ... 5 W si altele doua cu tranzistori si circuite integrate si sa le testez pe aceleasi boxe ! Ce spuneti ? Ce schema ati recomanda ?

Vin Ian 14, 2011 6:45 pm

Tocmai ce am gasit o schema hibrida cu lampa doar in etajul final. Eu am facut destule la vremea mea. Stiu cum suna.

Fişiere ataşate:
Lampa.jpg
Lampa.jpg [ 64.03 KiB | Vizualizat de 1146 ori ]
Clasa A hibrid - 6W cu EL84.rar [483.05 KiB]
Descărcat de 53 ori
Vin Ian 14, 2011 7:00 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul