Acum este Mar Noi 13, 2018 12:51 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
invertor 12/24vcc-230vca sinus pur fara microcontroler 
Autor Mesaj

Mesaj Re: invertor 12/24vcc-230vca sinus pur fara microcontroler
salut si eu ma confrunt cu aceeasi problema vreau sa construiesc un invertor sau doar ridicator de tensiune de la 12 vcc sau 24 vcc am gasit o schema de mai jos ,
spunetimi cum vi se pare :

Fişiere ataşate:
SG3525-IR2110 schema principiu.rar [75.14 KiB]
Descărcat de 1114 ori
Dum Mar 27, 2011 5:04 pm

Schema postata este a unei surse SMPS. Aceasta se alimenteaza din priza cu 220V curent alternativ si scoate doua tensiuni simetrice + - 50V curent continuu pentru alimentarea unui amplificator de putere. Dar va rog puteti sa ne spuneti si noua de ce va trebuie neaparat o sursa sinusoidala ?. La ce foloseste si de ce nu se poate inlocui cu o sursa dreptunghiulara care este mai usor de construit. Am montat pe la prieteni invertoare din 12V in 220V si UPS-uri de calculator la centrale termice pe gaze si functioneaza fara probleme. Si forma de unda la iesire este perfect dreptunghiulara.

http://harmotech.cn/bj/en/admin/edit/Up ... 457806.pdf

Lun Mar 28, 2011 1:25 am

Buna ziua,
Imi cer scuze daca a fost postata undeva schema pentru urmatoarea aplicatie: Am nevoie de un inverter cu o sinusoida cat mai curata pentru alimentare laptop la 220V de la 12 baterie auto sau cu gel. Vreau sa folosesc un transformator de retea (cred ca e mai simplu). Din ce am citit am inteles ca se poate face asa ceva si fara PIC. Puterea necesara este 100W.
Va multumesc mult.

Lun Mai 07, 2012 8:18 pm

Alimentatorul de laptop nu contine un transformator de retea, deci nu este sensibil la forma de unda. Este un simplu redresor la 220v ce este filtrat de un condensator electrolitic ce alimenteaza o sursa in comutatie (de obicei tip flayback). Deci alimentatorul de laptop se poate alimenta si in curent continuu de 300 de volti sau cu un curent de forma dreptunghiulara si va functiona perfect. Nu conteaza pentru el ce intra. Are la intrare o punte redresoare si un electrolitic de filtraj.

Lun Mai 07, 2012 9:23 pm

Iti multumesc,
Am cautat si am gasit si o schema cu Atmel pentru pure sine wave, dar totusi m-ar fi interesat si o schema fara circuit programabil (m-ar fi scutit de inca un circuit de programare). Atasez aceasta schema pentru cine este interesat.

Fişiere ataşate:
sineinverter.rar [261.16 KiB]
Descărcat de 883 ori
Lun Mai 07, 2012 9:32 pm

Scuze din nou ca sunt insistent... Am renuntat la ideea unui pure sine wave inverter si am decis sa realizez urmatoarea schema atasata. Intrebarea mea e daca se pot inlocui tranzistoarele 2N3055 care sunt in carcasa TO3 cu alt tip de NPN sub alta forma la aceeasi parametri. (sunt f scumpe radiatoarele pt acest tip de tranzistor). Am mai vazut si in alte scheme ca se poate monta un C de filtraj pe iesirea trafului, cam ce valoare ar trebui sa aiba acel Condensator in cazul meu.
Va multumesc foarte mult.

Fişiere ataşate:
inverter.rar [22.34 KiB]
Descărcat de 662 ori
Mar Mai 08, 2012 6:56 pm

Dar ce rost are sa transformi 12V in 220 si apoi 220V in 19V ?. Se poate mai simplu din 12V direct in 19V la 5A pentru laptop. Inductanta din ferita merge perfect un transformator dintr-o sursa de calculator la care pui o bucata de carton din coperta de caiet intre ferita E si I sa nu se satureze miezul. (Se deslipeste usor pus pe o tabla la flacara mica pe aragaz si invartit pe toate partile feritei sa se incalzeasca uniform. Atentie ferita se sparge usor.) De asemenea dioda schottky o gasesti intr-o sura de calculator. Acolo este una dubla, le legi in paralel. Este in capsula T0220. Succese !.

Fişiere ataşate:
Laptop la 12V.rar [614.94 KiB]
Descărcat de 626 ori
Sâm Iun 16, 2012 3:40 pm

dupa 3 ani de cand am initiat topicul acesta ,in care intrebam daca stie cineva vreo schema de invertor sinus pur fara microcontroler ,in ideea ca e mai accesibila ca una cu microcontroler ,raspund tot eu .
Una cu microcontroler e mai simpla decat una fara.Am realizat schema de mai jos ,e cu ATMEGA13 ,softul e conceput de userul FLOPIR de pe elforum
Aveti mai jos schema ,cablajul si softul ,precum si fusebitii

http://tinypic.com/player.php?v=2moqjhf&s=6

Joi Mai 02, 2013 2:25 pm

Este o varianta scumpa si fara rost. Semnalul la iesirea amplificatorului de putere este pur dreptunghiular si se transforma in semnal sinusoidal cu un filtru trece jos la iesire. Prin semnal pur sinusoidal se intelege o sinusoida perfecta cu distorsiuni mai mici de 1% nu o facatorie jalnica dar cu iz de tehnica moderna echipata cu marea componenta microcontroller-ul. O varianta pe aceiasi tema se obtinea lejer cu un CD4047 sau un TL494 ce poate oferi si o tensiune de iesire stabilizata prin controlul factorului de umplere. Dar acestea nu se puteau programa si nu le statea bine neprogramate. Este mult mai "trendy" sa ne scarpinam cu mana stanga in urechea dreapta. :lol:

Joi Mai 02, 2013 3:19 pm

scormonele ,vad ca esti din craiova ,nu e departe de mine ,de fapt vin des acolo ,hai sa stabilim o intalnire la tine sa vad si eu pe viu minunea de sinus pur cu 4047.Ce zici ,te bagi?
In alta ordine de idei ,semnalul de la iesire este intradevar dreptunghiular dar cu factor de umplere variabil intre 0 si 100% ,acesta schimbandu-se de 50 ori pe secunda.Cam greu sa-l mai modifici cand el deja se modifica singur cu o frcventa de 50 hz.Din ce afirmi,inteleg ca nu prea te-ai documentat cum e cu sinusul pur,dar poate ma insel eu ,cine stie...
Pune o schema cu sinus pur cu componentele specificate de tine ,si mai vorbim dupa aia,pana atunci cea pusa de mine ramane o optiune valabila.
Si nici nu e scumpa ,nu e nici trendy,e cu trei lulele trei surcele ,marea realizare e softul pus de flopir.
in mesajul precedent am scris atmega 13 ,corest este attiny13

ps
apropo ,bausei ceva ,ca vad ca erai tare iritat ?

Vin Mai 03, 2013 1:34 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul